Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare cota gresita de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare cota gresita de TVA

Bună ziua,

Care sunt consecințele legale dacă achiziționez un imobil cu tva de 5% în loc de 19%, în afara obligației de a plăti diferența de 14%?

Mulțumesc!
din punct de vedere al cumparatorului nu exista . Obligatia colectarii a TVA de 19% ii revine vanzatorului. Dar dvs dati o declaratie la notar pe proprie raspundere ca indepliniti conditiile pentru cota de 5% . Atentie si la asta !