Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIU MEDIU PE UNITATE PENTRU MAMA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIU MEDIU PE UNITATE PENTRU MAMA

Buna ziua,
Am cerut la firma la care lucrez acest salariu mediu pe unitate conform CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010 art 51 lit c) si mi-au raspuns ca nu am cum sa primesc acest salariu deoarece nu facem parte din grupurile semantare mai jos atasez raspunsul primit, va rog sa imi spuneti daca am acest drept sau nu ca sa stiu ce am de facut, iata raspunsul lor:
Art. 1. - (1) Partile contractante, reprezentate conform anexei nr. 7, recunosc si accepta pe deplin ca sunt egale si libere in negocierea Contractului colectiv de munca unic la nivel national si se obliga sa respecte in totalitate prevederile acestuia.
(2) Angajatorul recunoaste libera exercitare a dreptului sindical, conform conventiilor internationale pe care Romania Ie-a ratificat, Constitutiei Romaniei si legislatiei nationale, precum si libertatea de opinie a fiecarui salariat.
Art. 3. - (1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
c) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt);
PARTILE SEMNATARE
ORGANIZAtIILE PATRONALE
Confederatia Patronala
din Industria Romaniei - CONPIROM
Confederatia Nationala
a Patronatului Roman - C.N.P.R.
Consiliul National al intreprinderilor Private Mici si Mijlocii - C.N.I.P.M.M.R.
Uniunea Generala
a Industriasilor din Romania - U.G.I.R.
Uniunea Generala
a Industriasilor din Romania - U.G.I.R. 1903
Consiliul National
al Patronilor din Romania - Co.N.P.R.
Patronatul National Roman - P.N.R.
Federatia "Patronatul Roman" - P.R.
Asociatia Romana
a Antreprenorilor de Constructii - A.R.A.C.O.
Confederatia Patronala a Industriei, Serviciilor si Comertului - C.P.I.S.C.
Uniunea Nationala a Patronatelor
cu Capital Privat din Romania - U.N.P.C.P.R.
INSTITUTIILE BUGETARE
Ministerul Sanatatii Publice
Ministerul Educatiei si Cercetarii
Ministerul Culturii si Cultelor
ORGANIZATIILE SINDICALE
C.N.S.LR. FRATIA
C.N.S. "Cartel ALFA"
Blocul National Sindical - B.N.S.
Confederatia Sindicatelor Democratice - C.S.D.R.
Confederatia Sindicala Nationala "Meridian"
Multumesc.
Nu e deloc normal si ti s-a mai raspun intr-un topic. Iata ce spune legea:

Art. 11 - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte, după cum urmează:

a) pentru toţi salariaţii din unitate, în cazul contractelor colective de muncă încheiate la acest nivel;

b) pentru toţi salariaţii încadraţi în unităţile care fac parte din grupul de unităţi pentru care s-a încheiat contractul colectiv de muncă la acest nivel;

c) pentru toţi salariaţii încadraţi în toate unităţile din ramura de activitate pentru care s-a încheiat contractul colectiv de muncă;

d) pentru toţi salariaţii încadraţi în toate unităţile din ţară, în cazul contractelor colective de muncă la nivel naţional.

Nu conteaza cine a semnat si cine nu!

In plus, partea finala citata din CCMUN este prost interpretata:
pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel

Asta inseamna exact ceea ce spune legea in articolul mentionat: CCMUN se incheie pentru toate unitatile din tara, nu doar pentru semnatari!
ContSters20980, utilizator
Da stiu ca am mai scirs si in alta parte dar acolo subiectul era inchis si nu imi mai raspundea nimeni.
Am trimis angajatorului cele spuse de dumneavoastra si astept un raspuns, probabil luni il voi primi.
o sa postez aici raspunsul dat de ei.
Multumesc.