Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna,
de curand tatal meu a iesit la pensie cu conditii deosebite de munca la varsta de 55 ani si 11 luni , cu o pensie de 1233 lei, conform anilor de conditii deosebite ni se pare ca aceasta suma este sub suma care ar fi de drept. o sa va dau niste detalii din decizia de pensionare si sa imi ziceti va rog daca este corecta si daca se poate face o contestatie pentru marire sau ce altceva ar mai putea afecta o marire .... precum ore de noapte sau altceva.
1 Stagiu de cotizare complet (lg.19/2000) 32 ani si 10 luni
cond deoseb de munca 13 ani 0 luni
2.Stagiu total de cotizare realizat 47 ani 9 luni 29 zile din care:
-in gr.1 (lg.3/1977) 22 ani 7 luni 16 zile
-in gr.2(lg3/1977) 2 ani 10 luni 1 zi
conditii speciale
-lg.226/2006 7ani 9luni 0 zile
-conditii normale 1 an 5 luni 19 zile
-Stagiu asimilat 1 an 4 luni 4 zile
-Stagiu asimilat (alte drepturi asig soc)19 zile
- Stagiu aferent GR I SI II 11 ani si 9 luni
Stagiu aferent DL 118/1990 0

Puncte realizate:
1. nr puncte realizate 42.02278
nr pc.conf OUG 209 / 2008 . 13.21428
2 punctaj mediu anual 1.68235
din care maj OUG 209 / 2008 0.40247
valoarea pc de pensie 732.80

Ca sa creasca pensia iar mai trebui si altceva de la fostul angajator de la care are grupa?
Va multumesc mult.
Si mie mi se pare ceva in neregula.Am incercat doua aplicatii la care am renuntat(in sensul de a nu le posta).Ar fi o diferenta de aproximativ 70-75 de lei.Fac precizarea ca este o estimare(si nu o certitudine) in functie de elementele avute la dispozitie.Deaceea,am rugamintea de a nu se pune inca baza pe ea(suma)pana nu o voi putea verifica.Calculul l-am facut pe niste supozitii.Pentru un calcul exact,as avea nevoie de urmatorele elemente:Punctajele anuale(toate);Perioadele calendaristice in care s-a lucrat in grupa I-a,apoi la fel pentru grupa II- a si pentru conditii speciale.Sau a doua varianta,pot sa va fac un calcul cu o aproximare de circa 99% daca aflati si-mi transmiteti punctajul suplimentar(total) acordat in functie de contributia la fondul pentru pensia suplimentara in conformitate cu art.165 din legea 19/2000.Puteti face o cerere catre casa locala si sa cereti copia dosarului:buletinul de calcul;date si elemente care au condus la stabilirea punctajului mediu anual si a stagiului de cotizare;punctajele anuale si punctajul suplimentar.O zi buna tuturor.

Rog sa precizati urmatoarele date:1)Locul de munca si profesia pentru grupa I-a de munca.2)Locul de munca,activitatea si unitatea unde si-a desfasurat-o,pentru conditii speciale.Daca locul de munca si activitatea(profesia) sunt desfasurate in aceeasi unitate atat pentru grupa I-a cat si pentru conditii speciale,atunci problema se simplifica(ca si rezolvare).Se aplica legea 226/2006,mai precis stagiul complet de cotizare 25 de ani.Daca nu,atunci faceti rost de copia din dosar cu punctajul suplimentar(numai de la casa locala se poate face acesta).O zi buna.
Carp Mircea, utilizator
Buna,
locul de munca a fost la Intreprinderea de Unelte si Scule pe scurt I.U.S. S.A., iar meseria a fost presator la cald si rece, dar daca mai are si o alta incadrare o voi sti in momentul in care am o copie dupa dosar si carnetul de munca.Oricum voi reveni cu detalii.
Multmesc frumos
Am uitat sa precizez orasul....BRASOV
Incert totusi o aplicatie.Punctajul suplimentar de care faceam referire in postarile anterioare poate fi intre 4 si 4,1 puncte(dupa cateva aplicatii facute de mine).Eu o sa-l iau drept 4,1 in aplicatie.Asadar 42,02278-4,1=37,92278 puncte in cei 36 de ani si 29 de zile de activitate(eu o sa rotunjesc direct la 36 de ani in aplicatie).37,92278:36 ani=1,05341 puncte pe an(medie).Acum in aplicatie lunile si zilele vor aparea transformate in ani.30,37 ani(in grupa I-a + conditii speciale)x1,05341 puncte(media pe an)=31,99206 puncte x 150-% =47,98809 puncte realizate in grupa I-a + conditii speciale,dupa aplicarea O.U.G.209/2008.2,83 ani(in grupa II-a)x1,05341=2,98115X125%=3,72643 puncte in grupa II-a in urma aplicariiO.U.G.209/2008.37,92278-(31,99206+2,98115)=2,94957 puncte in grupa III-a de munca.Acum sa facem totalul 47,98809(gr.1 +sp.)+3,72643(gr.2)+2,94957(gr.3)=54,66409+4,1(punctajul suplimentar)=58,76409:32,83 ani(stagiul complet de cotizare din 32 si 10 luni)=1,78995 punctaj mediu anual x 732,8 =1312 lei pensie.Rezultatul aplicatiei este in jurul procentului de 98% din cel real.Fac mentiunea ca acesta aplicatie nu constitue o proba.Daca aveam dosarul la mine as fi incercat sa-l rezolv eu(avand probele in fata).Intrati pe model-de.ro,apoi model contestatie,apoi pe contestatie contestatii(detalii)unde veti gasi model de contestatie decizie de pensionare.Motivul va fi neaplicarea corecta a O.U.G.209/2008.Sau daca nu contestati in instanta.Cu speranta ca s-a inteles ceva din aplicatia mea urez tuturor o duminica placuta.

Asadar potrivit aplicatiei mele numarul de puncte acordat prin aplicarea O.U.G.209/2008 =58,76409-42,02278=16,74131.Mai fac inca o data precizarea,ca este aplicatia mea pe care mi-o asum,dar aceasta,nu poate fi un act oficial.
Carp Mircea, utilizator