Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... se pedepeste...?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

se pedepeste...?

As vrea sa aflu daca si cum se pedepsesc urmatoarele:
O colega de a mea a venit la scoala cu niste rude ale sale, pe motiv ca as fi jignit-o cu ceva si am fost lovit de unchiul sau, cu pumnul in figura nu prea tare, nu au ramas semne dar tot lovitura e. Am fost la politie si am declarat cele intamplate. Ce masuri urmeaza sa se aplice si impotriva cui?
Teoretic este vorba de infractiunea de lovire. In forma ei de baza, nu este necesar un anumit numar de ingrijiiri medicale. Se poate proba cu martori. Practic, e ggreu de crezut ca cineva va fi cercetat penal pentru asta...
Stiu ca nu ar putea fi cercetat penal, dar cine ar putea primi amenda si cat? Doar persoana care m-a lovit sau si fata care a provocat incidentul?
Avem de-a face aici cu prevederile art. 180 CP.
Actiunea penala in acest caz se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Simbotin Remus
Avocat & Mediator
Hmmm , pai de ce sa nu ii faceti un drum in plus si pe la politie , daca a avut timp sa isi faca pe la scoala ?
Mai ales ca presupun ca sunteti minor ...
Oricum , dosar penal i s-ar face ...
Vizitati si dvs medicul legist ... un pumn oricum lasa urme ... plus ca daca nu ar fi trimis in judecata ptr fapta penala , ati putea continua cu pretentiile civile ...
Oricum , plangerea penala se face in cel mult 2 luni de la data la care stiti cine este autorul . Asa se va linisti ... si va cauta sa va impacati ca sa va retrageti plangerea ... Poate ar trebui sa luati legatura si cu parintii dvs .
Adi Stan a scris:

Teoretic este vorba de infractiunea de lovire. In forma ei de baza, nu este necesar un anumit numar de ingrijiiri medicale. Se poate proba cu martori. Practic, e ggreu de crezut ca cineva va fi cercetat penal pentru asta...

Stiu ca nu ar putea fi cercetat penal, dar cine ar putea primi amenda si cat? Doar persoana care m-a lovit sau si fata care a provocat incidentul?