Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carnetul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carnetul de munca

Buna ziua,
Incepand cu 01.09.2010, scoala generala si-a pierdut personalitatea juridica- devenind structura la un liceu.
Sunt secretarul scolii si intrebarea mea este ce operatiune trebuie( daca trebuie) sa fac in carnetele de munca ale angajatilor mei, cu data de 01.09.2010 si ce se intampla cu contractele de munca incheiate pe durata nedeterminata, avand in vedere ca s-a schimbat angajatorul?
Va rog f.mult sa ma ajutati cu un raspuns pentru ca ITM ne solicita transmiterea REVISAL-ului pana la 30 nov.2010.
Va multumesc !
se fac mentiuni referitoare la preluarea personalului in baza actului juridic prin care sa dispus comasarea.
Va multumesc!, dar mai doresc cateva lamuriri:
- actul juridic este o decizie a ISJ , in carnetul de munca la pozitia ,,mutatia intervenita'' ce mentiuni fac?(, am inteles ca la poz.7( denumire nr.si data actului invoc decizia ISj prin care scoala a devenit structura, dar trebuie facut si un act aditional la CM prin care se schimba angajatorul?
Va multumesc !
In acest caz, cred ca este aplicabil art.169 C.mun. ....Desi legea nu stabileste in mod concret, se poate considera ca o astfel de situatie trebuie inregistrata ca atare in actele salariatului al carui raport de munca a fost transmis o data cu o parte din unitate, numai asa fiind posibila evidentierea schimbarii angajatorului.
Mentiunile ce pot fi operate in carnetul de munca :
Detaliat:
1. La unitatea cedenta:
col 2 – numele unitatii cedente;
col 3 –“mutatia intervenita”: “cedat contract individual de munca numarul…in urma…(se va mentiona natura transferului dreptului de proprietate), in conformitate cu art. 169 din Codul Muncii;
col 7 – numarul si data actului juridic pe baza caruia s-a realizat transferul;
Col 8 – parafa si semnatura persoanei care face inscrierea;

2. La unitatea cesionara:
col 2 –numele unitatii cesionare;
col 3 –“mutatia intervenita”: “preluat contract individual de munca nr. …/…in urma…, in conformitate cu art. 169 din Codul Muncii”;
col 7 – numarul si data actului pe baza caruia s-a realizat transferul;
col 8 – parafa si semnatura persoanei care face inscrierea.

La coloanele 4, 5 si 6 se vor mentine inregistrarile existente la momentul transferului (meseria/functia, drepturile salariale).
buna seara,
multumesc f.mult pentru aceste precizari. Acum am inteles exact ce trebuie operat in carnetul de munca, dar ar mai fi o problema, aceea a REVISAL-ului:
Intrebarea mea este: la angajator se trece pur si siplu- cesionarul si contractul individual de munca ramane acelasi, asta sa inteleg ?
V a multumesc!
Cum se inregistreaza transferul in registrul electronic de evidenta a salariatilor?
Atat cedentul cat si cesionarul au obligatia sa completeze registrul general de evidenta al salariatilor cu elementele prevazute la art. 3 alin. (2) din H.G. nr. 161/2006 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor, modificata si completata.

Cedentul, in campul “temei incetare contract” va selecta “alt temei” – incetare conform art. 169 din Codul Muncii. De asemenea, in campul “explicatie temei incetare” se mentioneaza ca transferul este efectuat potrivit art. 169 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, modificata si completata.

Cesionarul, in campul “data incepere activitate“ va inscrie data efectiva a transferului efectuat potrivit art. 169 din Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii, modificata si completata. De asemenea, se pot face mentiuni in campul “alte detalii / informatii contract “ despre transferul efectuat potrivit art. 169 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, modificata si completata .