Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nascut in iulie 1954, 36 de ani vechime din care 17 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nascut in iulie 1954, 36 de ani vechime din care 17 ani grupa a II-a, 8 ani conditii speciale. Cand beneficiez de pensie pentru limita de varsta?

Buna ziua!
Sotul meu este nascut in iulie 1954 si are 36 de ani vechime in campul muncii din care 17 ani grupa a II-a si 8 ani grupa speciala. Cand poate beneficia de pensia de drept?
Va multumesc!
Se poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Se poate pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Iulie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Se poate pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Iulie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani
Virginia Radu
Limita de varsta la 57 ani si 6 luni.Reducere de 3 ani si 6 luni pentru grupa II-a si 4 ani pentru conditii speciale din 65.Deci 65 -7 ani si 6 luni=57 ani si 6 luni.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Numai bine!