avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nascut in iulie 1954, 36 de ani vechime din care 17 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nascut in iulie 1954, 36 de ani vechime din care 17 ani grupa a II-a, 8 ani conditii speciale. Cand beneficiez de pensie pentru limita de varsta?

Buna ziua!
Sotul meu este nascut in iulie 1954 si are 36 de ani vechime in campul muncii din care 17 ani grupa a II-a si 8 ani grupa speciala. Cand poate beneficia de pensia de drept?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioana.Gheorghe , utilizator 14:10, 12 Ianuarie 2011
Se poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Se poate pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Iulie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Se poate pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Iulie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani
Virginia Radu
Limita de varsta la 57 ani si 6 luni.Reducere de 3 ani si 6 luni pentru grupa II-a si 4 ani pentru conditii speciale din 65.Deci 65 -7 ani si 6 luni=57 ani si 6 luni.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Numai bine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie anticipata sau limita de virsta nicolaemastalos nicolaemastalos am 53 ani sint nascut in 2-11-1958 am lucrat din anul 1976-05 pina in 2010-02dintre care 15 ani grupa 1, 9 ani grupa 2 , 5 ani grupa speciala restul sint fara ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alexandrucosmin alexandrucosmin Sunt nascut in 09 1952 si am 32 de ani jumatate cotizati din care 24 de ani si 3 luni in grupa a II. am facut armata 1 an si 4 luni. Va rog frumos sa-mi ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare pricopan01 pricopan01 M-am nascut in anul 1959, luna ianuarie.Lucrez din anul 1980. Am lucrat 20ani si 10 luni in grupa I-a de munca. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona. (vezi toată discuția)