avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate beneficia de pensie?

Vreau sa stiu daca mama mea poate iesi la pensie,cand,daca anticipat sau nu.Este nascuta in iulie 1952 si are 4 copii
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:42, 12 Noiembrie 2010
labuta a scris:

Vreau sa stiu daca mama mea poate iesi la pensie,cand,daca anticipat sau nu.Este nascuta in iulie 1952 si are 4 copii


Ce stagiu de cotizare are mama dvs? ... Se poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2011 luna Februarie la virsta standard de pensionare de 59 ani daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 13 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 28 ani.

Pentru ca a nascut si a crescut 4 copii pana la varsta de 10 ani, beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare de 2 ani , astfel ca varsta la care se poate pesiona este de 57 ani (adica dupa anul 2009 luna februarie).
Reveniti, va rog, cu stagiul realizat de mama dvs. Prevederea legala referitoare la reducerea varstei standard de pensionare pentru ca a nascut si crescut 4 copii nu se aplica daca nu a realizat stagiul complet de cotizare de 28 de ani si 4 luni.

In conditiile realizarii stagiului minim de cotizare de 13 ani si 4 luni, mama dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta in septembrie 2011. De pensie anticipata partiala poate beneficia din ianuarie 2011, daca a realizat stagiul complet de cotizare de 28 de ani si 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)
Pensionare - reducerea varstei standard monik780401 monik780401 O femeie nascuta in decembrie 1952, mama a 4 copii, cu o vechime in munca de 34 ani din care 5 ani si 7 luni incadrata in grupa a II-a poate beneficia de ... (vezi toată discuția)
Noua lege a pensiei mary50 mary50 In noa lege a pensiei,mamele ce au nascut si crescut mai multi copii,mai beneficiaza de a iesi mai repede la pensie?:( (vezi toată discuția)