Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recursul admis , modifica decizia recurata în sensul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recursul admis , modifica decizia recurata în sensul respingerii apelului si a pastrat sentinta apelata, evoca fondul_?

S-a formulat cerere de revizuire împotriva unei decizii civile dată de Curtea de Apel prin care ne-a fost admis recursul, soluţia fiind modificarea deciziei recurate in sensul respingerii apelului si păstrarea sentinţei de la fond, putem invoca faptul că hotarirea instantei de recurs nu evoca fondul?
Pe ce temei si-a intemeiat reviziuentul cererea?
322-7
dadural a scris:

322-7

Revizuirea pe acest motiv îşi are suportul în respectarea puterii lucrului judecat şi presupune îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
- să existe două hotărâri definitive potrivnice.
- hotărârile contradictorii să fie pronunţate în aceeaşi pricină, adică, să existe triplă identitate de părţi, obiect şi cauză .
- hotărârile potrivnice să fie pronunţate în dosare diferite ;
- în al doilea proces să nu se fi invocat excepţia puterii de lucru judecat sau, dacă a fost invocată, să nu se fi discutat ;
- să se solicite anularea celei de-a doua hotărâri, care s-a dat cu nerespectarea puterii lucrului judecat .
- Evocă fondul?
Din punctul meu de vedere nu sunt incidente disp.art.322.pct.7 cod proc. civ.