Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... model cerere de revizuire recurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

model cerere de revizuire recurs

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un model de cerere de revizuire recurs in baza art 322 p 7 c.p.c.
Multumesc
Mihai Pop a scris:

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un model de cerere de revizuire recurs in baza art 322 p 7 c.p.c.
Multumesc

Revizuirea pe acest motiv îşi are suportul în respectarea puterii lucrului
judecat şi presupune îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
- să existe două hotărâri definitive potrivnice.
- hotărârile contradictorii să fie pronunţate în aceeaşi pricină, adică să existe triplă identitate de părţi, obiect şi cauză .
- hotărârile potrivnice să fie pronunţate în dosare diferite ;
- în al doilea proces să nu se fi invocat excepţia puterii de lucru judecat sau, dacă a fost invocată, să nu se fi discutat ;
- să se solicite anularea celei de-a doua hotărâri, care s-a dat cu nerespectarea puterii lucrului judecat .

Din cate ati postat dvs pe acest forum , nu cred ca sunt aplicabile prevederile art.322 pct.7 C.proc.civ.