Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata in valuta

se poate plati cu chitanta o suma in valuta intre 2 persoane juridice romane o suma mai mare de 15000 euro?
ce implicatii legale pot aparea
Regulamentul Bancii Nationale a Romaniei nr.4/2005 a fost republicat in Monitorul Oficial nr. 616 din 6 septembrie 2007 si reglementeaza aspectele privind operatiunile valutare curente si de capital desfasurate pe de o parte intre rezidenti si nerezidenti si pe de alta parte, platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni desfasurate intre rezidenti

"B.OPERATIUNILE VALUTARE INTRE REZIDENTI
Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti, care fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, se realizeaza numai in moneda nationala (leu), cu exceptia anumitor cazuri.
Categoriile de rezidenti si situatiile in care acestia pot efectua operatiuni in valuta cu alti rezidenti sunt prezentate mai jos:
1. Persoanele juridice care efectueaza plati si incasari nemijlocite decurgand din contracte de comert exterior si prestari de servicii externe (import-export de bunuri si servicii), pe baza contractelor de comision incheiate intre comisionar si comitent sau intre comisionarul unui nerezident si beneficiarul rezident, precum si a contractelor de comert exterior respective;
2. Persoanele juridice care efectueaza nemijlocit plati si incasari pe baza contractelor de subantrepriza decurgand din contracte de colaborare (cooperare) economica internationala, contracte de export al unor obiective complexe si al unor produse cu ciclu lung de fabricatie;
3. Persoane fizice, juridice si alte entitati, pentru operatiuni care decurg din acte de comert derulate in porturi, in zonele din aeroporturi si punctele de trecere a frontierei de stat, asimilate zonelor libere, ori din acte de comert derulate pe parcurs extern in trenuri internationale, la bordul aeronavelor si navelor;
4. Persoane fizice, juridice si alte entitati, pentru operatiuni stipulate de prevederi legale exprese;
5. Persoane fizice, juridice si alte entitati, pentru operatiuni nemijlocite ce decurg din organizarea si/sau prestarea de servicii externe, cum ar fi transportul international de marfuri si de persoane si turismul international;
6. Persoane fizice, juridice si alte entitati, pentru operatiuni nemijlocite care decurg din contracte externe de prelucrare in sistem “lohn”, pe baza contractelor de colaborare, in masura in care colaboratorii rezidenti sunt nominalizati in autorizatia de perfectionare active;
7. Persoane fizice, juridice si alte entitati, pentru operatiuni efectuate in strainatate;
8. Persoane juridice si alte entitati, pentru plati efectuate catre subfurnizorii de bunuri si servicii pentru produsele si serviciile exportate."
multumesc de raspuns!
Factura la care ma refer este de avans lucrari constructie, si nu intra la exceptii dupa cate vad.
Dar vreau sa stiu si legat de obligatia de raportare la Oficiul pt. evitarea spalarii banilor. Trebuie raportate orice tranzactii in numerar de depasesc 10000 eur?
limita minima a operatiunilor cu numerar in lei sau valuta pentru raportare este 15.000 eur

Normă din 22/12/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 12 din 07/01/2009
privind prevenirea şi combaterea spălării banilor şi a finanţării actelor de terorism prin intermediul pieţei asigurărilor

Art. 26. - (1) Entităţile trebuie să raporteze în cel mult 10 zile lucrătoare către Oficiu şi CSA operaţiunile cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă o reprezintă echivalentul în lei a 15.000 euro, indiferent dacă tranzacţia se realizează prin una sau mai multe operaţiuni ce par a avea o legătură între ele.

* trebuie sa aveti in vedere si :

OG 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare
ART. 5
Pentru întărirea disciplinei financiare şi evitarea evaziunii fiscale, operaţiunile de încasări şi plăţi între persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plată fără numerar.
Prin excepţie de la prevederile alineatului precedent, persoanele juridice pot efectua plăţi în numerar în următoarele cazuri:
a) plata salariilor şi a altor drepturi de personal;
b) alte operaţiuni de plăţi ale persoanelor juridice cu persoane fizice;
c) plăţi către persoane juridice în limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plăţile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon zilnic în sumă de 50.000.000 lei. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plăţi către o singură persoană juridică în limita unui plafon zilnic în numerar în sumă de 100.000.000 lei, în cazul plăţilor către reţelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate şi funcţionează în baza legislaţiei în vigoare. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către astfel de magazine, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.
De la prevederile alin. 2 lit. c) sunt exceptate următoarele operaţiuni:
- depunerile în conturile persoanelor juridice, deschise la societăţile comerciale bancare, care pot fi făcute şi de alte persoane juridice, neplafonat;
- cheltuielile de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizaţiei şi a cazării pe timpul deplasării, precum şi a cheltuielilor neprevăzute, efectuate în acest sens;
- cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferinţe, de simpozioane şi de alte asemenea acţiuni, în condiţiile baremurilor stabilite de normele legale în vigoare.

Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 5000 lei către furnizorii de bunuri şi servicii astfel: 5000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Facturile cu valori sub 5.000 lei nu intră sub incidenţa acestor prevederi
katica, utilizator