Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare utilaje
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare utilaje

Buna seara,
As dori sa stiu daca exista o modalitate de a casa utilaje uzate moral , dar care nu sunt amortizate integral.Va multumesc,o seara buna.
Buna seara .Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Multumesc.
În cazul nerecuperării integrale, pe calea amortizării, a valorii de intrare a mijloacelor fixe scoase din funcţiune, agenţii economici asigură acoperirea valorii neamortizate din sumele rezultate în urma valorificării acestora. Diferenţa rămasă neacoperită se include în cheltuieli excepţionale, nedeductibile fiscal, pe o perioadă de maximum 5 ani, sau diminuează capitalurile proprii, cu respectarea dispoziţiilor legale.
Scoaterea din funcţiune a utilajelor uzate moral se face pe baza aprobării consiliului de administraţie şi cu avizul adunării generale a acţionarilor.

Vezi :
Ordonanţa nr. 84/1999 din 30/08/1999 privind scoaterea din funcţiune a unor mijloace fixe uzate fizic sau moral, neamortizate, aparţinând agenţilor economici din construcţii, publicata in MOF nr. 423 - 31/08/1999;
Lege nr. 15/1994 din 24/03/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 242 din 31/05/1999, cu modificarile si completarile ulterioare.
Ordonanta nr. 88 din 26 august 2004 privind scoaterea din funcţiune a unor mijloace fixe, inclusiv a construcţiilor aferente acestora, uzate fizic sau moral, neamortizate integral, din cadrul unor capacităţi de producţie oprite ale agenţilor economici din portofoliul Ministerului Economiei şi Comerţului
publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 796 din 27 august 2004

Multumesc , dar eu am o societate cu capital privat.Legile de mai sus sunt pentru soc. com. de stat
legile de mai sus se aplica si soc. cu capital privat.
poti face o comisie de inventariere care poate propune conducerii societatii casarea utilajelor uzate moral