Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselatorie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselatorie

sora mea a cumparat recent o masina adusa din afara pe care nu o poate inmatricula in Romania si deci nu are cum sa o foloseasca pt ca nu a fost platita taxa vamala.Poate fi actionat in instanta cel care i-a vandut-o,bineinteles cu sanse reale de a-si recupera paguba sau nu are nici o sansa?E adevarat ca ea nu s-a informat #-o :sorry:cu privire la actele ce trebuia sa le preia odata cu contractul de vanzare cumparare pt ca inscrierea masinii sa fie posibila dar atata timp cat vanzatorul stia ca nu are platita aceasta taxa si masina nu poate fi inmatriculata nu e aceasta fapta inselatorie?:sorry:
Nu cred ca o putem califica drept inselatorie din moment ce vanzatorul poate declara ca a declarat ca nu a platit taxele vamale, dar cred ca are mari sanse sa obtina daune in civil.Poate incerca si cu o plangere penala.
pai tocmai ca el a declarat ca este platita taxa vamala.De fapt cel care i-a vandut masina a cumparat-o el insusi in urma cu doua saptamani de la o doamna romanca dar care are domiciliul in elvetia.Noi am ajuns la concluzia ca el si-a dat seama ca e teapa si de aceea a vandut repede masina ca sa nu ramana el cu paguba.de aceea spun ca e inselatorie
Uitate ce zice in contract de vanzare cumparare si daca nu zice nimic despre taxele, si s-a vandut masina in Romania, e clar o iselaciune.
Dar daca intrebi la vama poti afla ca masina respectiva are preferinta cu cota de 0% fiind masina second hand procedent din UE (germania). Pentru a beneficia de această preferinţă este necesară prezentarea unei dovezi de origine care să ateste caracterul de origine comunitară a mărfurilor, conform acordului încheiat între Comunitatea Economică Europeană şi Confederaţia Helvetă
Alvaro Liniers, Avocat
masina e din elvetia care din cate stiu eu nu e in UE deci e necesara plata de taxa vamala
Am citit taxele vamale de la Elvetia la UE si este 0. pentru autoturisme folosite care sunt fabricate (nu inregistrate) in UE. Fiind un VW e normal ca este fabricat la UE. Probabil in Germania. Am zis: Pentru a beneficia de această preferinţă este necesară prezentarea unei dovezi de origine care să ateste caracterul de origine comunitară a mărfurilor, conform acordului încheiat între Comunitatea Economică Europeană şi Confederaţia Helvetă