Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vama masinii din afara ue
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vama masinii din afara ue

Buna
Am cumparat o masina din afara UE din Elvetia de la un cetatean persoana fizica elvetian .M-ar interesa cine trebuie sa plateasca vama masinii.Eu cumparatorul?sau el ca vanzator....?
Taxele vamale si TVA-ul sunt platite de catre cumparator/importator in tara de import, respectiv Romania.
unde pot gasi un articol al vreunei legi care domnstraza acest lucru?
Pentru orice marfa care pleaca dintr-un stat UE si ajunge intr-un stat tert se depune declaratie vamala de export in statul din UE si declaratie de import in staul tert si viceversa (in statul tert export, in statul din UE import).
Pnetru detalii consultati titlurile "importul, punere in libera circulatie" din Regulamentele CEE 2913 - Codul vamal Comunitar si Reg. 2454 - Regulamenul de aplicare a Codului vamal Comunitar.

[ link extern ]