avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... contrabanda cu tigari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

contrabanda cu tigari

au facut perchezitie in casa printr-un mandat.au gasit 700 de pachete de tigari.dupa 6 luni a fost chemat la politie pentru declaratie.este sub urmarire pentru ca sunt mai multe persoane implicate in dosar.dar as vrea sa stiu ce mai este de facut?are prejudiciul calculat de catre anaf.va primi si amenda care este intre 20.000 lei-100.000?va trebui sa plateasca si prejudiciul si amenda?asta in cazul in care il va "scapa" de instanta?ce ar trebuii sa faca sa plateasca doar prejudiciul?sau care sunt pasii?
Nu e contraventie,e caz penal.
Cu siguranta au fost filati mai mult timp,si s-au strans probei solide impotriva lor.
Nu trebuia sa dea nimeni declaratii,decat in prezenta unui avocat.acum,cine stie ce a declarat.
a dat declaratie in defavoarea lui. asta este cu adevarat o problema
multumesc . am sa revin pe forum , in seara asta. multumesc
interesati-va daca nu cumva sunteti cercetati pentru : evaziune fiscala.
detinere de produse accizabile in afara unui antrepozit fiscal, colectarea, desfacerea si vanzarea produselor accizabile cunoscand ca provin din activitati de contrabanda.
avocatul se poate interesa.cumva poate sa fie sub urmarire pentru contraventie?adica ...ori pentru contraventie..ori pentru evaziune fiscala? nu stiu...chiar nu inteleg

Alte discuții în legătură

Vanzare tutun vrac- care este pedeapsa prevazuta de lege? ini2015 ini2015 buna ziua am si eu o mica problema... am fost prins in timp ce incercam sa vand un kg de tutun vrac, imi poate spune cineva care sunt pedepsele pentru astfel ... (vezi toată discuția)
Trafic cu tigari eu_papillon eu_papillon unde se incadreaza traficul de tigari si ce pedepse se primesc? (vezi toată discuția)