Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contracte comerciale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contracte comerciale

Buna seara ,

Va rog sa-mi explicati care sunt diferentele majore dintre contractele de prestari servicii si cele de asociere . #-o
Va multumesc,
Contractul de prestari inseamna ca un executant (prestator) executa niste lucrari unui beneficiar, in urma carora executantul primeste plata lucrarilor.
Contract de asociere (asociatiune in participatiune) inseamna ca doua persoane juridice sau fizice se asociaza in vederea obtinerii unui profit, pe care-l vor imparti in functie de contributia fiecaruia la asociere.
Multumesc