Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009

buna. as avea mare nevoie de ajutorul dvs. ma puteti ajuta cu un model de cerere de despagubiri pe legea 221/2009. va multumesc!!!!

Daca va referiti la acordarea unor despagubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare (art. 5, lit. a) din Legea 221/2009), reglementarea a fost declarata neconstitutionala prin decizia 1358 / 21.10.2010 a Curtii Constitutionale. Nu se mai dau despagubiri.

Puteti doar pe art.5 lit. b) daca e cazul de bunuri confiscate in urma condamnarii politice si nerecuperate inca si pentru ele trebuie sa deschideti o actiune in instanta. Vorbiti cu un avocat.
incepand cu 25 noiembrie 2010 sunt aplicabile noile norme care acorda si despagubiri morale.Va fi art.5 lit a, care acorda despagubiri pentru prejudiciul moral suferit inclusiv descendentilor de gradul-II.
Sunteti in eroare. Daca va referiti la Mica Reforma, aceasta nu instituie noi despagubiri, ci doar niste masuri privind solutionarea rapida a proceselor.

Art. 5 lit a) din Legea 221/2009 a fost declarat neconstitutional. Uitati o discutie aici: www.avocatnet.ro/content/for...
eumarian, utilizator
are dreptate colegul.sunteti in eroare de interpretare a textului legii.