avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009

buna. as avea mare nevoie de ajutorul dvs. ma puteti ajuta cu un model de cerere de despagubiri pe legea 221/2009. va multumesc!!!!

Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 20:19, 16 Noiembrie 2010
Daca va referiti la acordarea unor despagubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare (art. 5, lit. a) din Legea 221/2009), reglementarea a fost declarata neconstitutionala prin decizia 1358 / 21.10.2010 a Curtii Constitutionale. Nu se mai dau despagubiri.

Puteti doar pe art.5 lit. b) daca e cazul de bunuri confiscate in urma condamnarii politice si nerecuperate inca si pentru ele trebuie sa deschideti o actiune in instanta. Vorbiti cu un avocat.
incepand cu 25 noiembrie 2010 sunt aplicabile noile norme care acorda si despagubiri morale.Va fi art.5 lit a, care acorda despagubiri pentru prejudiciul moral suferit inclusiv descendentilor de gradul-II.
Sunteti in eroare. Daca va referiti la Mica Reforma, aceasta nu instituie noi despagubiri, ci doar niste masuri privind solutionarea rapida a proceselor.

Art. 5 lit a) din Legea 221/2009 a fost declarat neconstitutional. Uitati o discutie aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Marți, 16 Noiembrie 2010
eumarian, utilizator
are dreptate colegul.sunteti in eroare de interpretare a textului legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta legea 221/09 MihaiBucur MihaiBucur Eu am formulat actiune cu 4 capete de cerere pe Legea 221: 1) Constatarea caracterului politic al condamnarii autorului meu, care de drept se incadra in ... (vezi toată discuția)
Urmasii etnicilor germani deportati in rusia andreeaely andreeaely Buna ziua De curand am aflat de legea 221/2009 si as dori sa aflu care sunt pasii de urmat pt obtinerea unor despagubiri si daca exista sanse de obtinere a ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 221/2009. valoarea maxima a despagubirilor care se pot solicita. Dan STANESCU-BELLU Dan STANESCU-BELLU Care este ultima reglementare legala privind valoarea maxima a despagubirilor care se pot solicita in conformitate cu L. nr. 221/2009 avand in vedere ca fata ... (vezi toată discuția)