Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Legea nr. 221/2009. Valoarea maxima a despagubirilor ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Legea nr. 221/2009. Valoarea maxima a despagubirilor care se pot solicita.

Care este ultima reglementare legala privind valoarea maxima a despagubirilor care se pot solicita in conformitate cu L. nr. 221/2009 avand in vedere ca fata de forma initiala a legii au aparut ulterior schimbari cu privire la valoarea acestor despagubiri . Sau mai simplu, care este denumirea actului legal care contine ultimele modificari la Legea nr. 221/2009?
Va multumesc!
Nu exista o limita maxima.
Dar nici nu se stie daca se vor acorda despagubiri pe aceasta lege.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu exista un asemenea act. A fost o Ordonanta 62/2010 care limita valoarea maxima a despagubirilor, dar a fost declarata neconstitutional prin Decizia 1354/2010

Pe de alta parte, trebuie sa stiti ca simultant cu acea decizie, Curtea Constitutionala a declarat neconstitutional in Decizia 1358/2010 articolul 5 alin 1 lit a, prima teza din Legea 221/2009, adica nu se mai pot acorda daune morale.

Prin urmare nu exista o limita maxima a sumei de recuperat, dar doar daca este vorba de daune corespunzand unor bunuri confiscate si nerecuperate (art. 5 alin. 1, lit. b din Lege), nu de daune morale.
Intr-adevar, problema ridicata de mine nu a fost clar formulata, ma refeream doar la "daunele morale", in spiritul variantei initiale a legii, pentru care undeva se mentiona o limita valorica, in functie de gradul de rudenie cu persoana decedata care a suferit o condamnare politica (in conditiile prevazute de lege).
Deci se pare ca statul, prin reprezentantii sai, atunci cand a legiferat aceasta lege la 20 de ani dupa evenimentele din 1989, nu avea o evidenta clara a numarului de condamnati politic in regimul trecut, iar acuma cand au inceput sa se deschida tot mai multe actiuni in instanta in baza legii 221/2009, statul, surprins, o intoarce cu 180 grade...
:) Stiti ca e rolul statului sa asigure paine si circ. In acest caz s-a asigurat circul prin eliminarea painii.

OUG 62/2010 era cea cu limitele valorice, dar a fost declarata neconstitutionala, deci in vigoare este Legea 221/2009 fara teza privind daunele morale.
Multumesc!
Deci urmasii unei persoane care a facut 13 ani de puscarie intre 1951-1964 in baza unei condamnari politice, suferind umilinte fizice si psihice de neimaginat, nu mai pot, in baza Legii 221/2009, sa ceara in instanta daune morale! Fara alte comentarii...