avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SPETA LEGEA 221/09
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SPETA LEGEA 221/09

Eu am formulat actiune cu 4 capete de cerere pe Legea 221:
1) Constatarea caracterului politic al condamnarii autorului meu, care de drept se incadra in prevederile art. 1 alin. (2) lit.a) din Legea 221/2009.
2) Daune morale pt. suferintele fizice si psihice indurate de autor si membrii familiei.
3) Daune materiale pentru imobilele confiscate si nerestituite.
4) Repunerea post-mortem in drepturile anterioare condamnarii a autorului meu.

Instanta de judecata a pus in discutia partilor Decizia Curtii Constitutionale 1358/21.10.2010 si a suspendat toate cauzele. Dupa cate cunosc, exceptia de neconstitutionalitate se referea numai la prevederile art. 5 alin. (1) lit. a) Teza I din Legea 221/09, exceptie ridicata de Statul Roman prin MFP-Constanta, admisa de CC.
La termenul de azi, instanta de judecata a pus in discutia partilor aceasta exceptie si a suspendat toate cauzele deoarece marea majoritate se refereau numai la solicitarea de daune morale, urmand ca acestea sa fie repuse pe rol dupa aparitia si publicarea in Monitorul Oficial a celei de-a doua decizii a CC, respectiv 1354 din 20.10.2010.
Considerati ca ar fi bine sa fac recurs impotriva incheierii, deoarece in cazul meu as putea solicita disjungerea capetelor de cerere privind despagubirile materiale, pentru imobilele confiscate si nerestituite, care in cazul meu sunt mult mai mari decat daunele morale intrucat ele se refera la confiscarea totala? Adica nu mi se pare normal sa mi se suspende si mie procesul din moment ce eu am cerut si daune materiale (conform lit. b - care nu a fost atacata la Curtea Constitutionala), si care este inca in vigoare.

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Legea 221/2009 madarolivia madarolivia buna. as avea mare nevoie de ajutorul dvs. ma puteti ajuta cu un model de cerere de despagubiri pe legea 221/2009. va multumesc!!!! (vezi toată discuția)
Urmasii etnicilor germani deportati in rusia andreeaely andreeaely Buna ziua De curand am aflat de legea 221/2009 si as dori sa aflu care sunt pasii de urmat pt obtinerea unor despagubiri si daca exista sanse de obtinere a ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 , oug 62/2010 cipy58 cipy58 [quot]Buna ziua , in luna Iunie 2010 , am introdus actiune pe Lg.221/2009 la Tribunalul Constanta pentru daune morale si recunoasterea caracterului politic al ... (vezi toată discuția)