Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Formula calcul penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Formula calcul penalitati de intarziere

ma poate ajuta cineva cu formulele dupa care se calculeaza penalitatile de intarziere la o datorie datand din anul 2009?

Spre exemplu, factura este emisa la data de 10.03.2009 scadenta la data de 15.03.2009, in suma de 416,50 lei iar procentul de penalitate este de 1% pentru fiecare zi de intarziere.

Problema este ca nu stiu cum sa calculez numarul de zile de intarziere calculate de la data scadentei respectiv de la 15.03.2009 pana la data de 15.11.2010 inclusiv.

Multumesc!
Se includ toate zilele, inclusiv cele de sarbatori.
416.5 leix1% x 619 zile=2578.14 lei
Problema este ca rezulta o suma mai mare decat debitul.Daca nu aveti trecut in contract ca suma datorata cu titlu de penalitati poate depasi cuantumul debitului,nu aveti de ce sa le platiti- evident ceea ce depaseste debitul.
Stimata Simona, care prevedere stipuleaza limitarea penalitatilor comerciale?
Lege nr. 469 din 09/07/2002
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 529 din 19/07/2002
privind unele măsuri pentru întărirea disciplinei contractuale

(3) Totalul penalităţilor pentru întârziere în decontare, prevăzute la alin. (1) şi (2), nu poate depăşi cuantumul sumei asupra căreia sunt calculate, cu excepţia cazului în care prin contract s-a stipulat

Legea 469/2002 privind unele măsuri pentru întărirea disciplinei contractuale a fost abrogata de Legea nr. 246 din 30/06/2009.
katica, utilizator
Despre clauzele din contract spuneam si eu.Probabil ca nu m-am facut suficient inteleasa.