Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obligatia de a face
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obligatia de a face

M-a dat in judecata vecinul meu ca prin sentinta sa fiu obligat
- sa mut materialelel care sunt sprijinite de zidul lui sau sa faca el acest lucru si eu sa-l despagubesc
- sa-i permit accesul in curtea mea pe 10 zile lucratoare ca sa efcetueze lucrari de repratii TERMOIZOLATII si tencuire la acel zid

in 2003 vecinul a cumparat acest imobil eu l-am atentionat ca am avut diferend si cu vecinii anteriori si i-am adus la cunostinta acest lucru ca, o parte din imobil mai bine zis o anexa spre gradina este construita partial pe terenul meu si gardul ce delimiteaza aceste proprietati la fel.
vecinul a masurat si si-a retras gardul cu 0,50 m, promitand sa retraga si acel zid !!!

cand mi-a solicitat verbal sa-i permit reparatiile am zis ca sunt de acord dar sa retraga si acel zid, iar pt. reparatii sunt de acord sa se desfaca gardul de sarma pe o portiune de 2 m dintre gradinile noastre ca sa aiba acces la acest zid si sa nu-mi murdareasca curtea ( astfel neavand asa mult de umblat !!)

acum m-a dat in judecata si am spus si instantei prin cerere reconventionala acest lucru

avocatul lor a arspuns ca, constructia este peste 50 ani si nu pot solicita astfel mutarea acestui zid !!!

va rog sa-mi spuneti ce lege prevede acest lucru ?????? eu in codul civil nu am gasit nici o referire
mai mult nu pot fi de acord si cu lucrarile de izolatii prin care acesta mai ia pe putin 10 cm din terenul meu...sa nu mai vorbim de streasini care sunt inca cu 0,5 m pe terenul meu adica in total 1 m.

mentionez ca eu am cumparat imobilul in 1981 un apartament si in 2000 apartamentul 2 astfel, casa imi apartine in intregime acum.

Va multumesc
:(
chiar nimic ??? unde gasesc referire la acei 50 ani ???
Nu cred ca zidul vecinului este declarat imobil istoric pt a nu se putea darama.Nu mai vorbesc de faptul ca daca este ridicat de 50 de ani cum se sustine, cred ca nu este intr-o stare prea buna si poate prezenta chiar si pericol.
Va recomand sa introduceti o actiune in granituire pt. a va delimita exact proprietatile.
In ce priveste actiunea introdusa, instanta va poate obliga sa-l lasati , spre ex.5 zile sa-si faca lucrarea.
Inteleg ca dvs ati formulat o cerere reconvetionala ceea ce inseamna ca ati avut si dvs.pretentii fata de vecin, dar ati mentionat in cerere ca in cazul in care instanta va va obliga sa-ti dati acordul, vecinul dvs. sa fie obligat sa va respecte proprietatea, sa nu va impiedice la buna folosinta a proprietatii si dupa terminarea lucrarii sa fie obligat sa readuca terenul la starea initiala?
:">multumesc frumos.
m-am uitat in codul civil si nu am gasit nimic referitor la 50 ani si nici in legea prescriptiei extinctive...ca dreptul la actiune se prescrie.
eu prin reconventionala am solicitat stabilirea liniei de hotar si sa se constate ca acel zid din constructie este consrtuit pe terenul meu si obligarea lui sa-l retraga.

am aratat ca sunt de acord in acest caz sa repare zidul, sa-l izoleze etc. dar, doar cu conditia sa-l retraga de pe terenul meu.
Eu cred ca nu merge granituirea, ar fi o revendicare in acest caz si vecinul va invoca uzucapiunea.
Dreptul dv. la actiune nu e prescris, da nu cred sa obtineti acea bucatica de teren pe care e zidul.
Trebuie analizat exact daca termoizolarea se poate face pe interior, fara a "manca" si mai mult din proprietatea dv.
Daca vecinul a masurat gardul si l-a retras cu jumatate de metru si a promis ca va proceda si la retragerea zidului, din punctul meu de vedere, aceasta manifestare de vointa echivaleaza cu recunoaserea dreptului pretins