Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infintare AF
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infintare AF

Buna ziua,
doresc sa-mi infintez o asociatie familiala si as vrea sa primesc cateva lamuriri in acest sens. Va rog sa-mi spuneti daca sunt angajata cu carte de munca intr-o firma imi pot deschide o AF ? Initial imi doresc aceasta firma pentru organizari evenimente insa doresc sa stiu daca sotul meu poate desfasura o alta activitate in cadrul AF diferita fata de mine (ex. Programator), adica ceilalti membrii ai AF-ului pot desfasura activitati diferite sau trebuie sa mergem toti pe un singur domeniu?
Este mai avantajos, angajat fiind cu carte de munca intr-o firma, sa-ti deschizi PFA, AF sau SRL?

Multumesc anticipat!
[ link extern ]
Aici aveti detalii pentru infiintare persoana fizica autorizata, intreprindere individuala, intreprindere familiala. Va recomand intreprindere individuala deoarece puteti sa angajati cu carte de munca si alte persoane.
Multumesc pentru mesaj.
As mai avea unele intrebari: daca imi fac intreprindere individuala ce taxe si impozite platesc fata de PFA si daca imi trebuie un contabil pentru ca, din cate stiu, pentru PFA nu-ti trebuie neaparat un contabil si pe mine m-ar interesa sa-mi deschid o afacere pentru care sa nu am cheltuieli foarte mari in primele luni, cel putin pana ma dezvolt cat de cat.

Multumesc !