Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre succesiune

Speta:
Persoana I a decedat de curand.
I a lasat in urma sotia si 5 copii.
I a detinut un apartament impreuna cu sotia.
Tatal lui I a decedat in urma cu 1 an, mama traieste.
Parintii lui I au detinut impreuna un apartament a carui succesiune a fost dezbatuta dupa decesul tatalui de I impreuna cu mama si fratele sau.

Din cate inteleg 1/2 din apartamentul lui I apartine sotiei, masa succesorala este compusa din 1/2 din apartamentul detinut de I impreuna cu sotia la care se adauga un procent din apartamentul parintilor lui I.
Nu exista testamente sau donatii.

As vrea sa stiu ce cote revin fiecaruia din cei 5 copii ai lui I din ambele proprietati.
De asemena in calitate de mostenitori ce ar trebui sa faca copiii in cazul in care - din diverse motive - unul sau mai multi dintre ei nu doresc dezbaterea succesiunii.
Ce se intampla daca trec cele 6 luni in care pot accepta mostenirea?
Fac calculul in procente, ca sa fie mai usor.
Dupa decesul tatalui lui I, apartamentul se va imparti astfel: sotia (mama lui I) 50% (partea dansei) + 12.5% (mostenire ca sot supravietuitor), in total 62.5%, iar copiii 37.5% (adica I - 18.75% si fratele lui I - 18.75%).
Dupa decesul lui I, sotia si copiii vor detine astfel: sotia lui I - 62.5% din apartament + 4.6875% din apartamentul parintilot lui I, iar copiii (cei 5 impreuna) 37.5% din apartament + 14.0625% din apartamentul parintilor lui I. Rezulta ca fiecare dintre cei 5 copii va mosteni cate 7.5% din apartament + 2.8125% din apartamentul parintilor lui I.
Va multumesc pentru raspuns!

Mai vin insa cu o intrebare.
Certificatul de mostenitor al lui I dupa succesiunea facuta pentrul apartamentul parintilor nu este in posesia noastra. Cum putem face declaratia de acceptare a mostenirii in acest caz??
In aceasta situatie aveti urmatoarele variante:
- Daca stiti unde este certificatul de mostenitor si il puteti lua, il luati.
- Daca succesiunea s-a facut la un notar, pentru obtinerea certificatului de mostenitor in original trebuie sa mergeti la notarul care a eliberat certificatul de mostenitor pentru un duplicat.
- Puteti merge la camera notarilor din localitatea unde s-a facut succesiunea, ei au un registru cu un exemplar original anexat pentru pastrare.