avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului. Diminuare cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului. Diminuare cu 15%

Va rog sa-mi comunicati daca suma de 600 de lei stabilita ca indemnizatie minima pentru cresterea copilului (in baza unor conditii minime)se va diminua cu 15% conform unei legii din 2010 sau diminuarea va fi valorile mai mari calculate pentru aceeasi indemnizatie!
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: BG , utilizator 15:19, 17 Noiembrie 2010
Legea 118/2010 spune:

Art. 12. — Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea indemnizatiei pentru ccc ContSters94154 ContSters94154 Va rog sa-mi spuneti din ce luna s-a redus indemnizatia de crestere copil cu 15%? Merci mult. (vezi toată discuția)
Reducere indemnizatie crestere copil cristianaflori cristianaflori As dori sa imi spuneti daca, potrivit noilor reduceri banesti aplicate de Guvernul nostru iubit, indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani, se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Legea 118 - indemnizatie diminuata andromeda71 andromeda71 Sunt o mamica care primeste indemnizatia pentru crestere copil in valoare de 4000RON. Pentru luna iulie am primit suma de 3439RON. Intrebarea mea este daca ... (vezi toată discuția)