Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului. Diminuare cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului. Diminuare cu 15%

Va rog sa-mi comunicati daca suma de 600 de lei stabilita ca indemnizatie minima pentru cresterea copilului (in baza unor conditii minime)se va diminua cu 15% conform unei legii din 2010 sau diminuarea va fi valorile mai mari calculate pentru aceeasi indemnizatie!
Multumesc!
Legea 118/2010 spune:

Art. 12. — Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
Multumesc!