Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru

pana cand se poate plati taxa de timbru?
Intr-un dosar reclamanta cere despagubiri de 10.000lei, plateste o taxa de timbru de 300 lei, si spune ca va mai achita din ea. saptamana asta va fi al treilea termen de judecata, daca nu va achita toata taxa de timbru as putea invoca exceptia insuficientei timbrarii?
evident!
trebuia sa se sesizeze instanta de mult pt asta!
la citarea pentru primul termen se indica cuantumul taxei judiciare de timbru ce trebuie achitat. Cand suma este relativ mare... se poate plati in mai multe transe.. Sau poate ca reclamantul sa formuleze o cerere pentru scutirea partiala a taxei, daca dovedeste ca nu are posibilitati.
Dar... daca nu este cazul...celor de mai sus.. reclamantul poate la primul termen sa depuna diferenta taxei...iar daca nu o face.. instanta poate sa anuleze cererea ca netimbrata suficient.
ContSters122901, utilizator