avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren arabil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren arabil

Buna dimineata
Vreau sa vand un teren pentru care momentan nu am acte de proprietate.
Stiu, trebuie succesiune, dar au trecut f multi ani de cand am tot amanat, iar intre timp eu am ramas unicul mostenitor. Pentru a face succesiunea ma costa foarte multi bani.
In 1990 a decedat sotia bunicului, nu s-a facut succesiune pe casa din oras
In aproximativ 1996, bunicul a obtinut titlul de proprietate pe terenul de la tara
In 2001 bunicul a decedat
In 2004 a decedat si mama(singura fiica)
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Ma puteti intreba mai multe detalii.
Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 18 Noiembrie 2010
Mephisto, utilizator
Cel mai recent răspuns: GUVERNATOR MG , Consilier juridic 10:58, 20 Noiembrie 2010
ar trebui sa obtineti un certificat de calitate de mostenitor de la notar iar pe baza acestuia puteti incheia actul de vanzare-cumparare.
vreti sa spuneti ca nu mai trebuie facuta succesiunea?
Fără succesiune nu puteţi să înstrinaţi nimic şi nimeni nu cumpără în condiţiile date cu acte de mână.
Multumesc, stiam asta, dar daca valoarea pe care o voi lua pe pamant e mai mica decat costurile de succesiune, iar conf. legii taxele de succesiune cresc pe an ce trece, ce e de facut stimabile domn?
daca cumparatorul este deacord ati putea vinde cu acte de mana, urmand ca la o data ulterioara cumparatorul sa faca un proces pentru a se intabula. acel proces ar putea costa mai putin decat sirul de succesiuni + actul notarial de vanzare cumparare. Cautati un avocat care va poate estima un pret pentru genul acesta de "tranzacti+proces".

daca ati fi cumparator... eu nu v-as recomanda o astfel de varianta #-o

Alte discuții în legătură

Donatie in loc de vanzare? emil51 emil51 Bunicul meu acum 20 de ani a vandut niste pamant unor persoane fara sa faca acte.Intre timp au decedat si el si o parte din persoane,iar mama mea plateste ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate acte necesare daniel2222 daniel2222 Bunicul vroia sa-mi lase mostenire pamantul vreo 7200 mp dar am amanat, si intre timp a murit si el si bunica :(( , si a ramas treaba nerezolvata! Eu am titlul ... (vezi toată discuția)