Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie in loc de vanzare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie in loc de vanzare?

Bunicul meu acum 20 de ani a vandut niste pamant unor persoane fara sa faca acte.Intre timp au decedat si el si o parte din persoane,iar mama mea plateste impozitele.Cumparatorii spun ca nu au bani sa faca acte(sunt dintr-o comuna oarecare).Nu putem sa facem acte de donatie,in locul celor de vanzare- cumparare?
Exista alta solutie?
Si actele de donatie costa!

Actul de donatie se face tot la notar; se vor plati taxele notariale aferente.
Instrainarea bunurilor mobile si imobile poate fi realizata legal prin documente in conditiile legii,notariale sau prin instanta de judecata
Documentele notariale obliga partile la achitarea costurilor aferente tranzactiei +onorariu notar
după bunic s-a făcut succesiunea?
Dupa succesiune faceti act de vanzare cumparare. Plata taxelor notariale revine cumparatorilor.
Ce inseamna ca bunicul nu a facut acte? Nici chitanta de mana, nici act autentic la notar? Mama plateste impozit pentru ca probabil in urma succesiunii este proprietara. Va deranjeaza ca mama plateste impozit, sau ce anume ati vrea sa rezolvati? E firesc sa plateasca impozit atat timp cat este proprietara, in acte, pe terenul in cauza. Asa zisii cumparatori, daca nu au nici o hartie la mana, de fapt nu sunt proprietari si inteleg ca atat timp cat nu vor sa plateasca cota parte de cheltuiala ce le revine in cazul donatiei sau vanzarii, se pare ca nici nu inteleg sa isi reglementeze cat mai repede situatia, in a figura efectiv in acte ca proprietari.