Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA sau II pentru activitate \"inchiriere spatiu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA sau II pentru activitate "inchiriere spatiu comercial"pentru party-uri

Buna ziua
As dori sa inchiriez un spatiu comercial pentru zile de nastere,botezuri,party-uri etc.Precizez ca pun la dispozitie doar sala ,iar pentru mancare as avea contracte de colaborare cu cateva restaurante de la care sa primesc un procent din vanzarea meniurilor.
Ce ar fi mai bine ,din punct de vedere al taxelor, impozitelor si al tinerii evidentei fiscale?sa am PFA , II sau chiar AF?Am inteles ca pe II pot sa am si angajati.
Imi trebuie si casa de marcat sau pot face contract intre mine si persoana care inchiraiaza sala si atunci cum trebuie sa procedez?Sa ma declar platitoare de tva sau nu?Cum ies mai bine...?

Multumesc
Intreprindere individuala. Detalii infiintare aici:[ link extern ]
Cod caen pretabil: 5520
Parerea mea este ca la aceasta activitate ar fi sa nu fiti platitor tva.