Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test de paternitate

Buna ziua
Am inteles ca testul de paternitate facut pana in varsta de un an a copilului se face gratuit. Daca este asa cum se procedeaza?
Se depune cerere la Tribunal?

Va multumesc anticipat
Exista trei tipuri de teste cu grad de probabilitate diferit : testele serologice, a grupelor de sange (cca.60%), teste HLA (cca. 90%) si teste ADN (99, 9999%)
Testul de paternitate poate fi facut in doua circumstante diferite:
- la cererea instantelor judecatoresti
- la cererea persoanelor fizice interesate.
Daca tatal nu doreste recunoasterea paternitatii, deschideti actiune in
instanta . Testul ADN se efectueaza numai in cadrul Laboratorului de Genetica al INML, costa 2700 si este platit de partea care solicita testul
daniela_daniela, utilizator
Nu exista nicaieri o prevedere in acest sens.
Toate testele care se efectueaza in cadrul actiunii se stabilire paternitate sunt contracost si ele sunt in sarcina de plata a reclamantului, iar daca actiunea va fi admisa, paratul va fi obligat la plata cheltuielilor de judecata, implicit deci si a costului testelor efectuate.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat