Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prostitutia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prostitutia

Buna ziua,

Realizez un proiect despre prostitutie si m-am zapacit intre atatea stiri de pe internet si atatea coduri penale aprobate sau nu. As avea o rugaminte, daca se poate.
As vrea sa stiu:
1. pana in ce an a fost prostitutia sanctionata cu inchisoarea si care era perioada?
2. din ce an nu mai este sanctionata cu inchisoarea si la ce valoare se poate ridica amenda?

V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta/ghida si cu alte informatii.
Va multumesc!
Infractiunea numita prostitutie , este si acum pedepasita cu inchisoarea , de la 3 luni la 3 ani.( Art. 328 din Codul penal in vigoare)
ContSters47264, utilizator
Prostitutia este incriminata si astazi de codul penal in art 328.
Fapta persoanei care îşi procură mijloacele de existenţă sau principalele mijloace de existenţă, practicând în acest scop raporturi sexuale cu diferite persoane, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani.
Textul de lege nu prevede pedeapsa alternativa a amenzii penale cu inchisoarea.
Noul cod penal nu va mai incrimina prostitutia insa aceasta va ramane in continuare sanctionata contraventional.

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Prostitutia este incriminata de legea penala insa...s-au smecherit ele si stiu ce sa declare...
Cele care nu stiu ce sa declare pot ajunge la inchisoare...

Prostitutia este inca incriminata,vs trebuie sa va referiti la prevederile legii,eventual sa faceti o serie de propuneri de imbuntatatire a prevederilor existente in proiectul dvs.
Sincer nu am inteles ce legatura au "practicantele" cu intrebarea d-nei user sau declaratiile pe care le-ar da acestea in cadrul unor eventuale cercetari penale.
Imi pare rau,dle avocat...
Noul Cod Penal nu este inca in vigoare, cel mai probabil din toamna anului viitor.
r.gabi a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Prostitutia este incriminata de legea penala insa...s-au smecherit ele si stiu ce sa declare...
Cele care nu stiu ce sa declare pot ajunge la inchisoare...

Prostitutia este inca incriminata,vs trebuie sa va referiti la prevederile legii,eventual sa faceti o serie de propuneri de imbuntatatire a prevederilor existente in proiectul dvs.
Sincer nu am inteles ce legatura au "practicantele" cu intrebarea d-nei user sau declaratiile pe care le-ar da acestea in cadrul unor eventuale cercetari penale.
Imi pare rau,dle avocat...

Situatia este simpla.
Cele ce recunosc raspund penal pe legea actuala.
Daca se afla in stare de recidiva ajung sigur la inchisoare daca se judeca cazul lor astazi...
Cele care sunt primare...pot primi o amenda administrativa...
Daca nu recunosc savarsirea faptei sunt sanctionate contraventional.
Dupa parerea mea, sanctiunile contraventionale aplicate sunt netemeinice si nelegale din lipsa de...probe...
Dar...prostituatele nu ataca procesele verbale...

Era si un banc.De ce fug prostituatele din Spania.
Deoarece nu vor sa le imbrace in culoarea politiei rutiere pentru a nu fi...calcate de masini...
Si se spune ca ar fi fugit pentru ca s-au temut sa nu le puna si o lopata in mana...
Se stie ca cei de la drumuri au culori fosforescente...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat