Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prostitutia nu mai este incriminata?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prostitutia nu mai este incriminata?

Buna dimineata. Observ cu stupoarea la o prima lectura a Noului Cod Penal ca prostitutia nu este incriminata. Lucrez la un ONG care are contact zilnic cu cele mai sarace comunitati iar colegii mei au depistat o retea intreaga de tinere, majoritatea MINORE, care au aceasta indeletinicire. Vad in Noul Cod Penal un singur articol, 182, care face vorbire despre exploatarea unei persoane. Adica daca nu sunt obligate de un proxenet sa se prostitueze nu se poate face nimic pentru stoparea fenomenului, chiar daca sunt minore aceste fete?
Deocamdata Noul Cod penal nu a intrat in vigoare.
Se pare ca abia incepand cu anul viitor se vor aplica noile prevederi din acest cod.
Pana atunci probabil vor mai aparea niste modificari...
Deci asta inseamna ca deocamdata prostitutia ramane infractiune?
Da, prostitutia este incriminata in art 328 Cod penal.
"Fapta persoanei care îşi procură mijloacele de existenţă sau principalele mijloace de existenţă, practicând în acest scop raporturi sexuale cu diferite persoane, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani."
Textul de lege nu prevede pedeapsa alternativa a amenzii penale cu inchisoarea.
Noul cod penal nu va mai incrimina prostitutia insa aceasta va ramane in continuare sanctionata contraventional.

Multumesc mult pt raspuns.