Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am circulat cu placutele provizorii de inmatriculare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am circulat cu placutele provizorii de inmatriculare expirate de 4 zile

ce amenda sau ce pedeapsa o sa primesc daca am fost prins ca am circulat cu placutele provizorii de inmatriculare expirate de 4 zile
Constituie infractiune de conducere a unui autovehicul neinmatriculat , in concurs cu cea de conducere a unui autovehicul cu numere de inmatriculare false .
Art.85. - (1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Teoretic daca nu aveti antecedente ati putea primi o pedeapsa cu suspendare , daca pedeapsa rezultata va fi mai mica de 3 ani inchisoare.
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
asta inseamna ca toata viata o sa am cazierul patat?
Stati, domnule, ca nici pt crima nu ramai cu cazier toata viata. Exista reabilitare.
Oricum, in practica, daca nu ati avut antecedente, e posibil ca procurorul sa va dea o amenda administrativa, care nici nu se trece in cazier.
Nu disperati, asteptati sa vedeti ce se intampla.