Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza grafica - obiectiuni
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza grafica - obiectiuni

Lab de Expertize Criminalistice X a intocmit o expertiza grafica. Partea careia ii este nefavorabil poate solicita o contraexpertiza, poate sa conteste raportul?

de fapt, ma intereseaza modalitatile prin care raportul ar putea fi atacat/contestat.

ms
Da,concluziile expertizei pot fi contestate.
In raport de aspectele retinute ,pot fi ridicate obiectiuni
multumesc.
ma intereseaza si daca se poate solicita o contraexpertiza si cine ar putea realiza aceasta contraexpertiza (eventual INEC)?
De catre cine a fost dispusa expertiza sin in ce cadru ?

Pentru a obtine informatii la obiect trebuie mai multe detalii.
expertiza a fost solicitata de una dintre parti si dispusa de catre instanta in cadrul unui proces civil
In mod normal,daca mai sunteti in termen(primul termen dupa luarea la cunostinta a continutului raportului de expertiza efectuata,la care partile au fost legal citate sau au fost prezente in instanta),trebuie formulate obiectiuni la raportul de expertiza si apoi,se poate solicita o noua expertiza(contraexpertiza).
Este recomandabila,in cazul existentei unor posibilitati financiare,alegerea unui expert-parte,care sa va ajute la formularea obiectiunilor si care poate depune coraport la expertiza.