Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mica reforma ajuta in vreun fel detinutii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mica reforma ajuta in vreun fel detinutii

mica reforma ajuta in vreun fel detinutii care au un verdict definitiv si executa deja din pedeapsa?li se mai micsoreaza din pedeapsa tinind cont ca si-a recunoscut vina?
va rog sa-mi dati un raspuns!!aura78
pt condamnatii definitiv nu exista nicio facilitate in legea mici reforme.
Legea nr. 202/2010 privind unele masuri pentru accelerarea solutionarii proceselor nu este o lege care sa dea posibilitatea reducerii pedepselor celor condamnati definitiv.
Prevederile legii care se refera la reducerea cu 1/3 a limitelor de pedeapsa, deci nu a pedepsei aplicate, sunt aplicabile celor care pana la inceperea cercetarii judecatoresti declara ca recunosc savarsirea faptelor retinute in actul de inculpare.:sorry: