Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reclamant pentru fond (uz de fals)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reclamant pentru fond (uz de fals)

va salut cu respect ami puteti spune si mie ce inseamna HOTARARE CARE SA TINA LOC DE ACT AUTENTIC SI CARE AR FI PEDEASA SAU AMENDA PENTRU UZ DE FALS MULTUMESC:#-o#-o
o sentinta judecatoreasca care sa aibe semnificatia unui act autentic.
Continuare din alt topic (pe care l-am sters, avand aceeasi tema):

vivi_sil a scris:
FITI AMABILI SI CE PEDEPASA SAU AMENDA???
PENTRU UZ DE FALS

ynocentta a raspuns:
Uzul de fals prevazut de art 291 Cod penal;
- folosire inscris oficial sub semnatura privata stiind ca este fals in vederea producerii de consecinte juridice ,se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani,
-cand inscrisul este sub semnatura privata ,cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani ,sau cu amenda
Art. 291. - Uzul de fals
Pentru edificarea dvs,aveti mai jos aveti reprodus in totalitate textul art.291 c.pen,privind uzul de fals :

Art.291 c.pen.Uzul de fals:

"Folosirea unui înscris oficial ori sub semnãturã privatã, cunoscând cã este fals, în vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 3 ani când înscrisul este oficial, si cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã când înscrisul este sub semnãturã privatã."

Din nou, vivi_sil a scris in forumul nepotrivit:
va salut cu respect ce inseamna de la 3 luni la 2 ani pentru semntura privata

Margareta Stanciu a raspuns:
minimul si maximul pedepsei