Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intenția de modificare a duratei acordãrii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intenția de modificare a duratei acordãrii indemnizației de creștere a copilului

Sunt tatăl unui băiețel născut la 30 sept 2009. De la 5 dec 2009 stau cu copilul și beneficiez de indemnizație pentru creșterea copilului. Până atunci a avut soția concediu de maternitate. Copilul are azi un an, o lună și 20 de zile. Dacă se modifică legea de la 2 ani la 1 an atunci va trebui să ma prezint a doua zi la serviciu? Se aplică retroactiv? Adică se modifică regulile în timpul jocului? M-i se pare normal ca noile prevederi să se aplice la cei care-și depun dosarele după schimbarea prevederilor, nu și la cei care ș-i le-au depus în timp ce era în vigoare prevederea de 2 ani ca vârstă a copilului până la care se acordă indemnizația. Cum e în cazul meu?
Legea nu are efect retroactiv .. prin urmare, ea se aplica numai pentru situatiile aparute dupa intrarea ei in vigoare.