Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... decizie incetare raport de serviciu lipita pe usa ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

decizie incetare raport de serviciu lipita pe usa apartamentului

Unui prieten aflat in concediu medical i s-a comunicat decizia de incetare a raportului de serviciu prin lipire pe usa apartamentului (desfiintarea postului). Cei de la institutia au motivat ca decizia a fost initial transmisa prin posta, dar a fost returnata (omul era in spital) si au considerat ca trebuie neaparat comunicata.
Exista vreo posibilitate de a-i trage la raspundere pe cei care au facut asta?
1-Depuneti contestatie,in termen de 30 de zile calendaristice ,de la comunicarea decizei la Tribunalul responsabil
2-Sesizati oficial ITM
ynocentta, utilizator
Decizia va fi atacata. Eu ma refeream la o modalitate de sanctionare legata de procedura de comunicare. Totusi este vorba despre un act confidential si vecinii omului nu aveau treaba sa stie ca si-a pierdut serviciul.
Asa este procedura . LA fel se intampla si cu citatile si alte acte care trebuiesc inmanate personal . Daca nu se gaseste persoana acasa se afiseaza pe usa .
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
Cum am zis, omul era in spital...decizia a stat cateva zile lipita pe usa.
Daca se face afisarea, in acest fel (desi nu mi se pare normal....oricum trebuie sa se intoarca sa beneficieze de previz si puteau sa faca atunci comunicarea) nu trebuia facuta prin executorul judecatoresc?
ce au facut ei, este o porcarie, si nu au nici o baza legala. mie mi se pare atac la demnitatea persoanei.
parerea mea este sa formulati si plangere, pe langa actiunea cu destituirea.... :)