avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... decizie incetare raport de serviciu lipita pe usa ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

decizie incetare raport de serviciu lipita pe usa apartamentului

Unui prieten aflat in concediu medical i s-a comunicat decizia de incetare a raportului de serviciu prin lipire pe usa apartamentului (desfiintarea postului). Cei de la institutia au motivat ca decizia a fost initial transmisa prin posta, dar a fost returnata (omul era in spital) si au considerat ca trebuie neaparat comunicata.
Exista vreo posibilitate de a-i trage la raspundere pe cei care au facut asta?
Cel mai recent răspuns: mihaicalinescu2005 , utilizator 23:38, 20 Noiembrie 2010
1-Depuneti contestatie,in termen de 30 de zile calendaristice ,de la comunicarea decizei la Tribunalul responsabil
2-Sesizati oficial ITM
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Noiembrie 2010
ynocentta, utilizator
Decizia va fi atacata. Eu ma refeream la o modalitate de sanctionare legata de procedura de comunicare. Totusi este vorba despre un act confidential si vecinii omului nu aveau treaba sa stie ca si-a pierdut serviciul.
Asa este procedura . LA fel se intampla si cu citatile si alte acte care trebuiesc inmanate personal . Daca nu se gaseste persoana acasa se afiseaza pe usa .
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Noiembrie 2010
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
Cum am zis, omul era in spital...decizia a stat cateva zile lipita pe usa.
Daca se face afisarea, in acest fel (desi nu mi se pare normal....oricum trebuie sa se intoarca sa beneficieze de previz si puteau sa faca atunci comunicarea) nu trebuia facuta prin executorul judecatoresc?
ce au facut ei, este o porcarie, si nu au nici o baza legala. mie mi se pare atac la demnitatea persoanei.
parerea mea este sa formulati si plangere, pe langa actiunea cu destituirea.... :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura de afisare amenda la domiciliu prettydaniola prettydaniola Cf art 27 OG 2/2001: amenzile se afiseaza la domiciliul contravenientului. Prin aceasta eu inteleg lipirea pe ușă. Cu toate acestea, eu am gasit p.v de ... (vezi toată discuția)
Credit luat fara acte doveditoare Mihai Strimbeanu Mihai Strimbeanu Cumnatul meu a luat un credit pe persoana juridică in valoare de 40000€ . Acesta a plătit timp de 2,6 ani dupa care nu a mai plătit deoarece a venit ... (vezi toată discuția)
Afise lipite pe usa mea Dana Marin Dana Marin Buna ziua, As dori sa stiu ce lege exista impotriva celor care lipesc afise - instiintari de plata - pe usa apartamentului proprietatea mea si unde pot fi ... (vezi toată discuția)