Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ancheta sociala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ancheta sociala

Imi puteti spune in ce consta ancheta sociala? Am tinut sa se faca aceasta ancheta dar d-na avocat mi-a spus ca nu este atat de importanta din moment ce am obtinut custodia copiilor. Se pune accent pe ceva anume?
Multumesc.
Ancheta sociala este efectuata de catre autoritatea tutelara care verifica conditiile parintilor de crestere a copilului. În ceea ce priveşte autoritatea tutelară, "ascultarea" sa în proces se realizează prin ancheta socială efectuată la domiciliul părinţilor, referatul întocmit cu aceasta ocazie ataşându-se la dosarul cauzei.
Nu inteleg ce insemna in limbajul dvs. "am obtinut custodia" ... adica exista deja o hotararea judecatoreasca pronuntata asupra incredintarii (ramasa sau neramasa inca definitiva si irevocabila)?
Daca exista, nu inteleg in ce altceva (alta cauza, alt obiect?) ati cerut ancheta.
Va intreb pentru ca, din cate imi aduc eu aminte din alte mesaje ale dvs., parca nu era finalizat divortul si respectiv incredintarea.
romascanu, moderator
"am obtinut custodia" #-o ... adica copii in prezent sunt la el, pana la pronuntarea unei hotarari definitive si irevocabile in acest sens.

sper sa reveniti cu mai multe amanunte
Aveti dreptate. M-am exprimat gresit. La primul termen tatal a fost de acord cu custodia mea, copiii au fost audiati. Urmeaza termenul cu martorul propus de mine ( am inteles ca pt copii). M-am bucurat ca se va face ancheta sociala pt ca bunurile din apt ( mobila in special) sunt deteriorate, exista igrasie . Eu singura nu am putut face nimic pt renovare deoarece nu am primit niciun ban de la sot in timpul casatoriei. M-am gandit ca, odata cu ancheta sociala, i se va impune plata unor reparatii . Cred ca e doar imaginatia mea , asa mi se pare logic .
Nu.... el a plecat, copiii au ramas la mine. El locuieste la o d-na. Urmatorul termen( sper si ca ultimul) e pe data de 11 martie.Nu vrea copiii( poate doar sa-mi faca mie rau si sa-i ceara la urmatorul termen) dar din moment ce copiii au fost audiati, au spus ca vor sa stea cu mine, casa e ingrijita numai ca bunurile sunt deteriorate. Copiii sunt ff bine ingrijiti si supravegheati. Daca tatal lor si-a parasit domiciliul, mai poate cere custodia copiilor?
sun_shinelily, utilizator