Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ancheta sociala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ancheta sociala

Imi puteti spune in ce consta ancheta sociala? Am tinut sa se faca aceasta ancheta dar d-na avocat mi-a spus ca nu este atat de importanta din moment ce am obtinut custodia copiilor. Se pune accent pe ceva anume?
Multumesc.
Va anunta telefonic sau printr-o hartiuta si nu urmaresc decat sa consemneze intr- alta hartiuta conditiile in care vad ei ca traieste sau ar trai copilul in locatia respectiva: daca are un minim de conditii de invatat, odihna si recreere, in functie de varsta si nevoile sale.
Se uita si la un anumit grad de curatenie, la decenta spatiului de locuit etc.
Chestiuni elementare.
Uneori mai intreaba si cate un vecin de ceva, de cele mai multe ori aceasta ancheta este insa un demers strict formal care presupune consemnarea declaratiilor persoanei care a fost gasita in acea locuinta.