Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Termen depunere plangere la CECCAR
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Termen depunere plangere la CECCAR

Care este termenul in care se poate depune plangere la CECAR impotriva unui expert contabil judiciar? Si baza legala va rog. Dar termenul pt plangere penala ?
Termenul pentru plangere penala este de 2 luni,in temeiul art 284 Cod procedura penala
Pentru plangere la CECCAR,detaliati speta
Art 16 din OG nr 65/1994,modificata si completata,precizeaza sanctiunile disciplinare ce se aplica expertilor contabili si contabililor autorizati ,in raport de gravitatea abaterilor savarsite ,fara a prevedea un termen limita in interiorul caruia se poate formula plangere
ynocentta, utilizator
Care sunt motivele reclamatiei ?
Care este infractiunea la care va referiti ?
Apreciez ca ar fi abuz in serviciu, intrucat a prezentat un raport care nu reflecta realitatea, creindu-mi prejudicii, si fara respectarea procedurii civile in ceea ce priveste expertiza contabila.
In ce consta faptele pe care intelegeti sa le reclamati si prejudiciul care va referiti ca v-a fost cauzat prin activitatea expertului ?
Aprecierile dvs conteaza mai putin,fata de cele ale celor abilitati sa le faca(avocat,procuror,,judecator,etc.)
1.Expertiza contabila desemnata in cauza a fost efectuata cu nerespectarea procedurii civile si cu incalcarea dreptului meu la aparare
2.A fost tergiversata in mod nejustificat de mult cauza ( cam un an ) in ceea ce priveste efectuarea expertizei contabile fata de data la care a fost stabilit de catre instanta ca urmeaza a se efectua.
3.Au fost depuse de catre instanta mai multe solicitari catre expertul contabil de a depune raportul de expertiza la dosar
4.Expertul contabil desemnat in cauza, cu ocazia intrunirii partilor, m-a jignit intr-un mod total nepermis, motiv pentru care am informat si instanta de judecata referitor la acest aspect, exprimandu-mi ingrijorarea ca ar fi posibil ca raportul acestuia sa nu fie unul corect ( documentele sunt la dosar ), situatie care dealtfel s-a confirmat ulterior
5.Pe parcursul desfasurarii expertizei contabile expertul contabil nu m-a contactat
6.Expertiza contabila nu s-a efectuat in prezenta mea, asa cum era procedura
7.In timpul desfasurarii expertizei, intrucat nu stiam in ce stadiu este expertiza, l-am contactat eu de 2 ori pe expert, ocazie cu care i-am transmis pe e-mail mai multe documente printre care si cateva documente referitoare la plati ( respectiv mandate postale ) pe care insa nu mi le-a luat in considerare in aplicarea principiului imputatiei platilor
8.Nici dupa finalizarea expertizei expertul contabil nu m-a contactat pentru a lua la cunostinta de rezultatul expertizei si de a-mi da posibilitatea de a formula eventuale explicatii suplimentare sau lamuriri menite sa contribuie la stabilirea unui rezultat corect al expertizei contabile, astfel incat la dosarul cauzei nu exista un proces verbal cu rezultatele expertizei contabile, semnat de mine.
9.La stabilirea sumei de plata m-a defavorizat in sensul ca mi-a incalcat dreptul de a apela la art. 1110 Cod civil, in timp ce asociatiei i-a acordat nejustificat dreptul de a aplica prevederile art. 1111 – 1113 Cod civil , luand in considerare penalizari prescrise, penalizari calculate ilegal si penalizari calculate de asociatie peste limitele legale, fara ca cel putin sa consemneze aceste aspecte
10.Din aceste motive, expertul contabil a intocmit un raport de expertiza incorect si mi-a stabilit o suma de plata necorespunzatoare realitatii, creindu-mi prejudicii foarte mari ( suma pe care eu apreciez ca o am de plata este in jur de 1.400 lei, fata de suma stabilita de expertul contabil in jur de 6.700 lei ), adica in valoare de 5.300 lei care reprezinta defapt penalizari ilegale calculate de asociatie.
11.Pentru toate aceste motive la termenul din data de 29.09.2010 am depus pe e-mail obiectiuni la raportul de expertiza contabila, obiectiuni care au fost insotite doar partial de cateva anexe ( cele pe care am considerat necesar sa le trimit la instanta in prima faza pentru a convinge instanta de faptul ca expertul contabil nu si-a exercitat meseria in mod corespunzator.), si o cerere de amanare pentru a avea posibilitatea de a depune restul de anexe ( motivata fiind de faptul ca aveam de facut situatii din anul 2004)
12.Totodata precizez ca am depus si cerere de recuzare a expertului timbrata corespunzator, precum si intrebari pentru expertul contabil
13.Expertul contabil nu mi-a raspuns nici la obiectiuni, si nici la intrebarile pe care i le-am pus
14.Obiectiunile nu s-au discutat in instanta, nu s-a acordat un termen pentru ca partile din dosar sa ia la cunostinta de ele, si nici nu cred ca vor mai fi cel putin comunicate partilor