Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA si salariat - e posibil?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA si salariat - e posibil?

Persoana care este inreistrata ca PFA poate fi angajata legal la o societate ?
in aceasta calitate nu poate incheia contract individual de munca.
Da ,poate fi si angajata!!:D
da, poate fi pfa expert contabil , de exemplu si angajat in acelasi timp la un agent economic. nu poate fi functionar public-este incompatibil.
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, la art. 17 (2) prevede: ,,Cu toate acestea, o persoană poate cumula calitatea de persoană fizică autorizată cu cea de salariat al unei terţe persoane care funcţionează atât în acelaşi domeniu, cât şi într-un alt domeniu de activitate economică decât cel pentru care PFA este autorizată,,