Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie la executare

Buna ziua.
Ma poate ajuta cineva cu o hotarare judecatoreasca prin care sa se fi admis o contestatie la executare, cu consecinta deblocarii conturilor?
E vorba despre o firma de leasing careia i s-a predat masina acum 2 ani fara a exista restante, care a obtinut incuviintarea executarii titlului executoriu - contract de leasing, nu e specificat ce anume reprezinta suma obiect al executarii, nu a emis somatii sau adrese, dar care a blocat conturile societatii.
Va multumesc.

In cazul in care cineva ma poate ajuta, adresa mea de mail e justicemn2004@yahoo.com.
Mihaela Nevoie, Avocat
Faci contestatie la executarea silita si ceri si suspendarea executarii silite;
Cere suspendarea executarii rapid si pe ordonanta presedintiala -depune si cautiunea de 10% din suma contestata, ca sa-ti aprobe suspendarea de la primul termen.
Daca iti aproba suspendarea scoti copie dupa dispozitiv si o depui la biroul executorului judecatoresc care va debloca conturile;
In cazul in care nu iti aproba suspendarea executarii silite pe ordonanta pres. ,te judeci la primul termen pe suspendarea executarii din cadrul contestatiei
**In cadrul contestatiei e bine sa mergi pe lamurirea intelesului,intinderii si aplicarii titlului executoriu;
-sa ceri si anularea hot. jud. prin care s-a incuviintat executarea silita si binenteles anularea tuturor formelor de executare efectuate in dosar;
Succes
Mihaiela Dragomir , Avocat