avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata in 2011
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata in 2011

Buna ziua.Sunt nascuta in 07.09.1956 ,am 35 de ani de munca in conditii normale de munca si as dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat in luna octombrie 2011. Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:13, 25 Noiembrie 2010
Nu se poate da un asemenea raspuns.Poate anticipat partial(cea mai apropiata forma de pensionare si nici aici nu fiti sigura pe octombrie 2011) si nu anticipat.Deaceea,ar fi bine sa reveniti dupa publicarea in M.OF. a noii legi,mai este timp pana in octombrie 2011.O zi buna.
La anul o sa puteti beneficia de pensie anticipata partiala. Cand, exact, depinde de prevederile viitoarei legi a pensiilor, care este la Parlament. Reveniti cu intrebarea dupa ce va fi publicata viitoarea lege a pensiilor in Monitorul Oficial, in continuarea acestui topic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata partial iulia bumbu iulia bumbu sunt nascut la 19 noiembrie 1951 si am peste 35 de ani de munca. pot iesi la pensie anticipata partial in acest an? (vezi toată discuția)
Poate beneficia de pensie? ramonagui08 ramonagui08 Buna ziua, mama mea este nascuta in 13 aprilie 1956 si are o vechime de 34 ani si 10 luni. In februarie s-a desfacut contractul de munca in ideea ca in apr. ... (vezi toată discuția)
Pensie cfr. marianpuiu marianpuiu Sunt nascut in 01.05.1959, m-am angajat in septembrie 1978 in cadrul CFR, am 21 de ani de grupa I. As vrea sa stiu cand pot sa ies la pensie la limita de ... (vezi toată discuția)