avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ultraj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ultraj

imi poate spune cineva, daca un politist in civil este batut fara motiv intro discoteca, merge ultraj contra bunelor moravuri?
trrebuia se FI aflat in exercitiul functiunii, ori sa fie batut pentru fapte indeplinite in exercitiul functiunii.
In conditiile aratate de dl."frank_kvita",se poate retine fapta de ultraj,in intelesul art.239 c.pen.,nu de ultraj contra bunelor moravuri.
Dar ...

1. daca politistul era in civil?
2. se plange ca se afla in acel loc pt. a culege informatii/fila anumiti suspecti?

Este discutabil. Trebuie sa faca dovada ca se afla in exercitiul functiunii.
Pe de alta parte agresorul se afla intr-o eroare de fapt fata de calitatea speciala a partii vatamete.
Ar trebui sa isi puna avocat pentru a putea beneficia de o solutie cat mai favorabila.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Daca era in civil si a prezentat o legitimatie/innsigna , declinandu-si calitatea tot ultraj este

Alte discuții în legătură

Incadrare penala fapta viorelv viorelv Va rog să-mi răspundeți la ce infractiuni poate fi incadrata o persoana care injura si ameninta cu bataia un politist in exercitarea serviciului, daca acea ... (vezi toată discuția)
Am aruncat cu hamburgerul in procuroare... picpic89 picpic89 Am un proces penal, in care sunt parte vatamata. Procurorul de caz tergiverseaza aflarea adevarului de 2 ani, dupa ce pt. anumite persoane a facut dijungerea ... (vezi toată discuția)
Insulta vs ultraj Tarzan2012 Tarzan2012 Citind prin codul penal, am constatat ca insulta nu mai este infracțiune conform noii legislații penale, insa ultrajul este prevazut la art.257 C.P. Art. ... (vezi toată discuția)