Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere

Buna seara ! M-am casatorit in Romania cu un cetatean belgian al carui nume il port dupa casatorie, lucru care in Belgia este foarte neobisnuit ( belgienii isi pastreaza fiecare numele dupa casatorie ). Dupa separare, dintr-o alta relatie am nascut un copil care acum are 3 ani si jumatate, dar eu fiind separata si nu inca divortata si copilul poarta numele sotului meu chear daca printr-o hotarare judecatoreasca se atesta faptul ca nu este copilul lui si in mod normal nu poate purta numele acestuia. Luna viitoare merg in Romania si as dorii sa va intreb care sunt actele necesare pt obtinerea certificatului de nastere romanesc, bineinteles trecerea lui pe numele meu de fata si in cat timp. Mentionez ca nu doresc ca copilul sa fie recunoscut de catre tatal biologic .
calina-mihaela, utilizator
Este o intreaga procedura care presupune timp si bani.Sa nu va asteptati sa rezolvati imediat.Aduceti sentinta civila despre care vorbiti ,actul de nastere al copilului ,pasaportul daca aveti ,dovada rezidentei. Traduceti actele si apoi incepeti cu starea civila.Durata cred ca discutam de cateva luni.
In prima faza cereti transcrierea certificatului de nastere asa cum este.Apoi traduceti si legalizati sentinta care vi se rimite de catre st.civila la DEPABDEP Bucuresti spre aprobare pentru a se face mentiune pe marginea actului de nastere.Dupa care puteti sa-i cereti tatalui copilului sa-l recunoasca si sa-i dea incuviintarea purtarii numelui sau .Veti primii in prima faza certificatul cu numele sotului ,apoi dupa aprobarea sentintei,doar cu numele dvs.,ia dupa ce copilul este recunoscut de concubin cu numele dvs.(dpa sot) si concubinul.Succes!