Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casatoria in alta tara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casatoria in alta tara

buna ziua!as vrea sa aflu ce trebuie sa fac pentru a inregistra in Romania,o casatorie realizata in Spania. multumesc!
Actele de stare civilă ale cetăţenilor români, întocmite la autorităţile străine, au putere doveditoare în ţară numai dacă sunt înscrise sau transcrise în registrele de stare civilă române. Transcrierea actelor de stare civilă şi înscrierea menţiunilor primite din străinătate se efectuează cu aprobarea Ministerului Administraţiei şi Internelor. Cetăţeanul român este obligat ca, în termen de 6 luni de la întoarcerea în ţară sau de la primirea din străinătate a certificatului sau a extrasului de stare civilă, să ceară transcrierea acestor acte la serviciul public comunitar local de evidenţa persoanelor în a cărui rază administrativ-teritorială are domiciliul.
Înscrierea sau transcrierea în registrele de stare civilă române a certificatelor sau a extraselor de stare civilă eliberate de autorităţile străine, care nu conţin toate rubricile prevăzute de certificatele de stare civilă române, se efectuează pe baza documentului original emis de autorităţile străine şi a altor înscrisuri autentice, emise de autorităţile publice competente române sau, după caz, străine, care fac dovada datelor ce trebuie înscrise la rubricile respective, prezentate de solicitant.
Neprezentarea certificatelor de stare civila sau a extraselor eliberate de autoritatile straine, ofiterului de stare civila de la locul de domiciliu, pentru transcriere in registrele de stare civila romane, in termen de 6 luni, constituie contraventii la regimul actelor de stare civila, şi se sanctionează cu amenda, daca nu sunt savarsite in condiţiile în care, potrivit legii penale, sunt considerate infractiuni (art. 62 lit.e din Legea nr.119/1996).
imi cer scuze,dar nu am inteles prea bine ce am de facut,pentru ca nu inteleg prea bine termenii juridici.imi puteti spune ce as avea de facut,concret?de exemplu,trebuie sa vin cu documentul doveditor spaniol in tara,sa il traduc si sa il legalizez,dupa care sa il transcriu?unde sa il transcriu?va multumesc anticipat!
ma repet,dar nu am inteles prea bine ceea ce mi-ati spus dvs.multumesc!
Sunteti obligata ca , în termen de 6 luni de la întoarcerea în ţară sau de la primirea din străinătate a certificatului sau a extrasului de stare civilă, să cereti transcrierea acestor acte la serviciul public comunitar local de evidenţa persoanelor în a cărui rază administrativ-teritorială are domiciliul.
In acest sens, depuneti o cerere la care atasati copie legalizata de pe certificatul de casatorie tradus in limba romana .
Tradu si legalizeaza certificatul si mergi cu el la oficiul starii civile.