Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabil autorizat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabil autorizat

Buna ziua,
Am si eu o intrebare care ma obsedeaza de mult:
Ce conditii trebuie indeplinite pentru a sustine examenul de contabil autorizat?
Dupa acest examen urmeaza cel de de expert contabil?
Am auzut ceva despre un stagiu?
Luminati-ma va rog!
Cursurile pregatitoare pentru sustinerea examenului de admitere la stagiul in vederea obtinerii calitatii de expert contabil si contabil autorizat ,se organizeaza de CECCAR la nivel national ,prin filialele locale
Daca aveti studi superioare economice ,dati examen de acces l profesia de exp. contabil si dupa stagiu veti sustine alt examen de apitudini in profesia de exp. contabil autorizat:D
daca aveti studii medi,la fel pentru a obtine calitatea de Contabil autorizat.
toate acestea asa cum a spus si colega ynocentta prin Fili. CECCAR
Va multumesc pentru raspunsuri!
Am terminat contabilitate(studii superioare) si lucrez in domeniu.
daca aveti studii superioare economice, nu va foloseste la mai nimic (de fapt chiar la nimic) "calitatea" de "contabil autorizat".

Art. 5. - Se poate prezenta la examenul de admitere prevăzut la art. 3 pentru profesia de contabil autorizat persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
....
b) are studii medii cu diplomă recunoscută de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului;
.....

Art. 10. - Contabilul autorizat poate executa pentru persoanele fizice şi juridice următoarele lucrări:
a) ţine contabilitatea operaţiunilor economico-financiare prevăzute în contract;
b) pregăteşte lucrările în vederea elaborării situaţiilor financiare.

O.G.64/1994 - organizarea activităţii de expertiză contabilă şi a contabililor autorizaţi

B-)

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator