Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de leasing financiar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de leasing financiar

La data de 19.09.2007 am acizitionat un autoturism dacia logan prin SA R.C.I Leasing Romania IFN SA.cu avans 4000ron si plata asigurari ! La data de 20.06.2008 aveam restanta 2400ron.Fiind internat de mai multe ori in anul 2008,am ramas cu ratele in urma.Internat la Sp.Militar Bucuresti in aceea perioada am primit tel ca masina va fi ridicata de catre firma de recuperare Millennium Services Securities in aceeasi zi la ora 15, pentru neplata ratelor.Am explicat situatia am cerut timp,ma externam peste patru zile si rezolv situatia.Nu am fost inteles,masina s-a ridicat conform procesului-verbal de predare-primire,dar firma de leasing atunci la tel sau dupa nu ma instiintat ca ratele restante sa le platesc! Dupa 18 luni mai precis pe 9.12.2009 primesc somatie de la executorul judecatoresc in baza at.387 si 411 Cod proc civ. in termen de una zi libera sa platesc suma de 2072,22 Eur+1167,32 lei +1153,84lei catre RCI Leasing ,precum 2331lei cu titlu de cheltuieli de executare! M-am pensionat nu am din ce plati,nici pina la aceeasta data nu am dat un ban,sint amenintat cu sechestru imobilului acesta fiind construita cu credit ipotecar! Ce solutie as avea sa ies din aceeasta problema sau cui ma pot adresa pentru solutionare ? Va multumesc!
Puteti face contestatie la executarea silita cu suspendarea executarii silite sau va duceti la executorul judecatoresc si semnati un angajament in care precizati ca veti achita lunar o parte din contravaloarea datoriei.
Ctr de leasing este titlu executoriu de aceea nu e nevoie de judecata ptr a fi pus in executare;
Daca ati predat autoturismul nu inseamna ca nu mai aveti obligatii fata de firma de leasing;
Luati legatura cu un avocat .