Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inchiriere spatiu
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inchiriere spatiu

Buna ziua,

se poate inchiria un spatiu de la o persoana fizica , iar persoana juridica care inchiriaza spatiul, la randul ei sa il inchirieze mai departe la o alta pers juridica?

multumesc
Se poate, dar in anumite conditii:
- in contractul de inchiriere dintre persoana fizica si persoana juridica sa nu existe o clauza prin care i se interzice celei din urma sa subinchirieze spatiul
- persoana juridica sa aiba in obiectul de activitate codul CAEN care sa ii permita sa desfasoare astfel de activitati.
Daca nu aveti interdictii in contract de subinchiriere, da, se poate!
Se poate sa subinchiriati numai cu acordul proprietarului
subinchirierea se poate face cu acordul proprietarului