Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare servicii fara factura
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare servicii fara factura

- Am facut un contract cu o firma SRL , pentru un serviciu de proiectare
- Am predat lucrarea beneficiarului cu proces verbal pe data de 01 sept.2009
- Am primit un avans cca. 25% in bani ches, dar nu am dat factura nici pentru avans nici pentru toata lucrarea. Beneficiarul a cerut verbal o amanare a platii de circa un an, deoarece nu are bani, urmand sa-i dau factura pentru toata suma. Beneficiarul a facut o investitie intr-o constructie cu 8 apartamente, pe care nu a reusit sa o termine ( este in lucru ) si deci nu si-a recuperat investitia prin vanzarea apartamentelor.
- Am primit un Bilet la Ordin emis pe data de 03/2010 fara a fi completat data scadentei
- Intrebarea este cum imi pot recupera banii pentru lucrarea efectuata. Beneficiarul ma amana in continuare
Depuneti biletul la ordin la banca pentru decontare.
1.Emiteti factura, solicitati plata debitului in termen de 15 zile.
2. Solicitati o conciliere in privinta stingerii obligatiilor contractuale.
3. Completati data BO si dati-l la plata, iar dac este refuzat si se intra in CIP, investiti-l cu formula executorie si apoi executati-l silit
Buna ziua,
Emiteți factura pentru valoarea contractului, chitanță pentru banii ce i-ați primit cash şi încercați o eșalonare a creanței.
Din moment ce nu a reuşit să termine şi să vândă acele apartamente este clar că nu are disponibilităţi. Încercaţi să esalonaţi plata.
Biletul la ordin este reglementat de legea 58/1934 și puteți sa va uitați la articolul 104 si 105. Dacă nu are completată data este cu scadentă la vedere. Întrun an de zile de la emiterea lui trebuie să-l introduceți în bancă, pentru a nu fi considerat tardiv introdus.
Cu riscul de a mă repeta, sfatul meu este de a încerca să obţineiţi o eșalonare din partea debitorului.

Succes,