Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilet la ordin
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilet la ordin

Ca soc. sunt intrun litigiu cu o alta soc. termen de judecata este anul viitor, cred ca a gasit un bilet la ordin vechi dat in alb. Intrebarea mea este : avea voie sa mai introduca acel BO atata timp cat suntem in litigiu , scriind ei data si celelalte ionscrisuri? pot sa contest in instanta acest lucru ? de ce nu l-au introdus la plata la momentul respectiv ? de ce mai intai m-au dat in judecata si apoi au bagat BO. oricum nu s-a platit; si totodata contul in aceasta perioada este blocat exista o proprire , iar soc. nu avea cum sa mai emita BO in aceasta perioada.Ce este de afcut in acest caz? Va multumesc
Daca esista un debit neachitat sigur ca putea. Depinde mult de contractul incheiat intre societati, ce anume prevede..............
iliescuelena a scris:

Ca soc. sunt intrun litigiu cu o alta soc. termen de judecata este anul viitor, cred ca a gasit un bilet la ordin vechi dat in alb. Intrebarea mea este : avea voie sa mai introduca acel BO atata timp cat suntem in litigiu , scriind ei data si celelalte ionscrisuri? pot sa contest in instanta acest lucru ? de ce nu l-au introdus la plata la momentul respectiv ? de ce mai intai m-au dat in judecata si apoi au bagat BO. oricum nu s-a platit; si totodata contul in aceasta perioada este blocat exista o proprire , iar soc. nu avea cum sa mai emita BO in aceasta perioada.Ce este de afcut in acest caz? Va multumesc

cat de "vechi"?

Conform O.U.G nr. 39/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 58/1934 asupra cambiei si biletului la ordin "incepand cu data de 8 decembrie 2008 se interzice emiterea de instrumente de plata de debit de tipul cecului, cambiei si biletului la ordin, al caror format este reglementat de Normele tehnice ale Bancii Nationale a Romaniei nr. 9/1994 privind cecul si de Normele tehnice ale Bancii Nationale a Romaniei nr. 10/1994 privind cambia si biletul la ordin." Institutiile de credit nu vor mai accepta spre decontare aceste instrumente de plata de debit, cu exceptia cazurilor in care beneficiarul sau platitorul poate face dovada ca aceste instrumente au fost emise in baza unor tranzactii incheiate inainte de data de 8 decembrie 2008.
ContSters123067, utilizator
Asta vroiam sa intreb si eu. cat de vechi e debitul?
sunt trei facturi una din 06.09.2008; 29.10.2008 ; 09.12.2008
Inseamna ca avea bilet la ordin de tip vechi, si l-a introdus la plata cu facturi in spate care sa demonstreze ca nu era achitat.