avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilet la ordin
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilet la ordin

Ca soc. sunt intrun litigiu cu o alta soc. termen de judecata este anul viitor, cred ca a gasit un bilet la ordin vechi dat in alb. Intrebarea mea este : avea voie sa mai introduca acel BO atata timp cat suntem in litigiu , scriind ei data si celelalte ionscrisuri? pot sa contest in instanta acest lucru ? de ce nu l-au introdus la plata la momentul respectiv ? de ce mai intai m-au dat in judecata si apoi au bagat BO. oricum nu s-a platit; si totodata contul in aceasta perioada este blocat exista o proprire , iar soc. nu avea cum sa mai emita BO in aceasta perioada.Ce este de afcut in acest caz? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: iliescuelena , utilizator 15:30, 15 Noiembrie 2010
Daca esista un debit neachitat sigur ca putea. Depinde mult de contractul incheiat intre societati, ce anume prevede..............
iliescuelena a scris:

Ca soc. sunt intrun litigiu cu o alta soc. termen de judecata este anul viitor, cred ca a gasit un bilet la ordin vechi dat in alb. Intrebarea mea este : avea voie sa mai introduca acel BO atata timp cat suntem in litigiu , scriind ei data si celelalte ionscrisuri? pot sa contest in instanta acest lucru ? de ce nu l-au introdus la plata la momentul respectiv ? de ce mai intai m-au dat in judecata si apoi au bagat BO. oricum nu s-a platit; si totodata contul in aceasta perioada este blocat exista o proprire , iar soc. nu avea cum sa mai emita BO in aceasta perioada.Ce este de afcut in acest caz? Va multumesc


cat de "vechi"?

Conform O.U.G nr. 39/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 58/1934 asupra cambiei si biletului la ordin "incepand cu data de 8 decembrie 2008 se interzice emiterea de instrumente de plata de debit de tipul cecului, cambiei si biletului la ordin, al caror format este reglementat de Normele tehnice ale Bancii Nationale a Romaniei nr. 9/1994 privind cecul si de Normele tehnice ale Bancii Nationale a Romaniei nr. 10/1994 privind cambia si biletul la ordin." Institutiile de credit nu vor mai accepta spre decontare aceste instrumente de plata de debit, cu exceptia cazurilor in care beneficiarul sau platitorul poate face dovada ca aceste instrumente au fost emise in baza unor tranzactii incheiate inainte de data de 8 decembrie 2008.
Ultima modificare: Duminică, 14 Noiembrie 2010
ContSters123067, utilizator
Asta vroiam sa intreb si eu. cat de vechi e debitul?
sunt trei facturi una din 06.09.2008; 29.10.2008 ; 09.12.2008
Inseamna ca avea bilet la ordin de tip vechi, si l-a introdus la plata cu facturi in spate care sa demonstreze ca nu era achitat.

Alte discuții în legătură

Avalist Mariana Ghimfus Mariana Ghimfus Buna seara! AVALIST Am incheiat in contr.leasing in 2007. Societatea are 3 asociati si administratori toti trei. Eu am semnat ca avalist in acest contract. ... (vezi toată discuția)
Bo si cec loremaria loremaria Stiti cumva de cand sunt obligatorii noile instrumente de plata, fila cec si bo? Multumesc. (vezi toată discuția)
Inlocuire bo in format vechi alecsutzu4u alecsutzu4u Buna ziua, Este vorba despre un bilet la ordin scadent peste 5 ani, emis de un partener, care pentru noi reprezinta un element de confort ce va fi scontat ... (vezi toată discuția)